Геноцид срещу инвалидите
Източник
Масово се занижават оценките за инвалидност, давани от Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК), което е геноцид срещу хората с увреждания, алармираха пациентски организации.
Българите с тежки заболявания се увеличават, но държавата оказва натиск чрез контролните си органи върху лекарите, които правят медицинските експертизи за инвалидност. Това заяви д-р Валентина Манолова, специалист по експертиза на работоспособността от ТЕЛК. В резултат на това медиците занижават процента на инвалидност на пациентите и инвалидните плащания към тях или отпадат, или биват намалени.
Несъответствие
Броят на хората у нас, които трябва да взимат инвалидни пенсии е по-голям от броя на тези, които получават такива. Няколко са причините за това - от една страна, е натискът, който се оказва върху експертите от ТЕЛК. От друга страна, е страхът на хората да се оповести състоянието им и то да стигне до работодателя им и, от трета - нереалните медицински експертизи, които се правят на пациентите в болниците и които после се представят пред ТЕЛК-овете.
Тези експертизи често са добри, което е в ущърб на хората с увреждания, но в полза на болниците, които по този начин си вземат парите от клиничните пътеки, заяви Росица Петкова от Националното сдружение на възрастните хора.
Твърденията, че прекалено много хора получават социални добавки за инвалидност, не са верни, категорични са експерти от ТЕЛК и от пациентските организации.
Натиск
Всяко експертно решение на ТЕЛК подлежи на проверка. Когато обаче тя не е просто рутинна, лекарите са принудени да снижават процентите инвалидност, които първоначално са дали.
Ако експертно решение на ТЕЛК се отмени след обжалване от страна на НЕЛК или НОИ, на лекарите, които са го издали, се налагат ревизионни актове, чиято стойност е равна на сумата, която е била неправомерно изплатената на пациента. А тя може да му е била отпускана в продължение на години, посочи д-р Манолова.
Такъв е случаят с експерти от ТЕЛК в Шумен, на които сега е наложен ревизионен акт на стойност 2200 лв. заради тяхно решение от 2008 г., посочи още тя.
От 2008 г. до началото на 2012 г. НОИ е извършил 306 322 проверка на решения на ТЕЛК и НЕЛК. Това става само по документи. От тях 5912 са обжалвани. При 993 е отпаднало основанието за даване на инвалидност.
При подобен случай съпруг и съпруга, и двамата с инвалидност от ТЕЛК, получават писма от НОИ, че инвалидните пенсии, на които разчитат, за да преживяват, им се спират. Това се е случило без никакви прегледи.
В много случаи даденият от ТЕЛК процент инвалидност бива намален. Ревизионните актове, които са издадени на лекари от 2008 до началото на 2012 г., са 553.
Режат пенсията на онкоболна жена
Онкоболна жена, с 80% инвалидност, дадена є с решение на ТЕЛК, бива ощетена, след като случаят й бил преразгледан, разказаха пациентски организации. Процентът на увреждане е занижен на 36, което означава, че от НОИ няма как да й се изплаща пенсия за инвалидност, тъй като условието за това е да има поне 50%.
Друга пациентка, с множество тежки заболявания, получава от ТЕЛК 30% инвалидност само след кратък престой в кабинет, без дори да успее да си съблече връхната дреха.
Предложения
С обсъждане на въпросите по медицинските експертизи на работоспособността се занимава специално сформирана работна група към Министерството на труда и социалната политика. Тя се оглавява от социалния министър Тотю Младенов, до когото пациентските организации, представители на НОИ, ТЕЛК, НЕЛК и БЛС ще внесат предложенията си във връзка с подобряване на системата.
Идеята ТЕЛК да премине към НОИ има за цел да се намалят злоупотребите с експертизите на ТЕЛК, но пациентите страдат затова, че държавата не може да се справи с фалшивите експертни решения, заяви Цвета Апостолова, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания.
Тежките диагнози намаляват само на хартия
Годишният брой на новорегистрираните лица с инвалидност, намалява. През 2001 г. той е бил 79 803, през 2004 г. - 133 251, а през 2010 г. - 64 447. Една от причините за това е, че много хора с тежки диагнози не се възползват от правото си на инвалидна пенсия, каза д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Това се вижда и от последното национално преброяване от броят на хората, които са заявили, че имат увреждания - 67 649 души в работоспособна възраст или 10,2% от работоспособното население. Това е под средния такъв процент за европейските страни - между 12 и 16%.