Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

Ако някой има опит, да помогне....
(1 разглеждат) (1) Guest

TOPIC: Ако някой има опит, да помогне....

Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1252

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Ето го казуса ми: В началото на годината намерих познат (уж приятел), който се съгласи да ме назначи по програма за заетостта, а аз му помагах от къщи с някои неща.... Приготвяхме документи, изглеждаше сигурно... Но понеже той трябва да плаща за половината време, каза, че няма пари и трябавше да му дам предварително 1000 лева за негова сигурност. Човекът - усмихнат, приветлив, приятел, честен уж....
Да, ама нещо закъсня с документите и не ни одобриха, а после вече я нямаше тази програма....
И започна с обещанията, че ще ми ги върне тези пари. А НЯМАМ ДОКУМЕНТ, че съм му ги дала, само присъстваше човек като свидетел, който всъщност му ги връчи от мое име.

Преди 2 месеца майка ми се разболя тежичко във Варна и трябваше да я докарам по нкакъв начин дотук. Излезе ми доста скъпо! Длъжникът ми само ми съчувстваше и обещаваше, че ще ми върне парите.
Така до момента, в който докарах майка ми ту в тежко състояние и започнаха мъките по болници, мастни клиники и варианти да отърве операцията. В началото на месеца влезе вече за операция и трябавше да платя за нкакъв консуматив 1600лв. Поисках си по-настойчиво парите от длъжника ми и пак получих обещания, но излязох и виновна, че го притискам! А човекът е на почивка с цлото си семейство!!!
След вече още по-настойчивите ми искания да ми ги върне веднага, защото всеки ден се дават доста паи за допълнителни лекарства, а и в понеделник ще я изписват и трява да платя още около 1000 лева, длъжникът ми се обиди още повече, че го притеснявам, че го мисля за мошеник и... престана да вдига телефона си дори.
Вече съм в доста заеми, трябва да взема още отнякъде.... И не знам как да си прибера тези пари, който ако бяха стояли в банка, поне и лихви щях да имам. Защо съм ги дала?!? ЗАщото знам какво е да нямаш и да си на зор и давам не от излишъка си, а от това, което имам за ежедневните ми нужди. Аз се наказвам, обаче помагам - характер на наивник или глупак, вероятно......
А веднага ме опознават, че не съм от онези, които ще си търсят парите по познатите начини в тази абсурдна страна. Имам вече спечелено преди 5 години едно изпълнително дело за не малка сума, но съдия-изпълнителката нищо не прави по въпроса. Само дето дадох още пари за делото, адвокати, държавни такси....
Тук не мога да го съдя тоя, защото нямам документ, а само свидетели. Той няма да ми ги върне доброволно, има много заеми от други хора и явно така я кара. Мога да го опиша добре в медиите и ще му срина бизнеса, обаче освен, че е направя на него мръсно, няма аз да си получа парите. Следователно - не е това начина.
А как тогава?!?
Last Edit: 5 years, 10 months ago от svet.
Потребители казали Благодаря: venko1978

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1253

• venko1978
  • Офлайн
  • Moderator
Поучителна случка ,за жалост не е изключение и освен простия съвет от моя страна май нищо друго не мога да помогна.
СЪВЕТ:
Просто не бъди толкова наивна и доверчива,защото има хора и като видят такива като нас и си казват..."тоя/тая нищо не може да ми направи ,даже да го излъжа.
(макар да давам съвети ,аз дори не ги спазвам)
Last Edit: 5 years, 10 months ago от venko1978.

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1254

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Гадното е, че се губи и доверието в приятелите. Сякаш си белязан да нямаш свестни приятели. Мен ме търсят само като имат нужда и когато нямат енергия. А като се разхождат или са пълни с енергия, не се сещат дори да ме питат как съм. И така се обездвижвам вкъщи, без да има с кого да изляза до близкия парк!

Все си мисля, че има начин да си върна обратно парите. Ако всички услужливи и добри хора пият по много студени води, тогава няма да има такива! И когато сме в нужда, няма да има кой да ни помогне...
Last Edit: 5 years, 10 months ago от svet.

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1255

• marko
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Бих дал едно мнение - наеми човек някой с опит / бивш полицай или пък детектив / да го сплаши и да си вземеш парите , може и някой познат , просто съдебната система е в колапс и само още пари ще трошиш... Сигурно знаеш адреса му , пращаш един гостинин и това е . Просто хората станаха безочливи и нагли , мен едни тей щяха да ми вземат 700 лева , щях да изгоря направо , добре че познавам един Сотаджия. Има такива дето само с измами , с мен който се е хванал да мами трудно задържа парите Въпроса беше да ми намерят работа - като бях по- здравичък , те решили да ме изнудват ли , крадат - ама една вечер имаха лошо посещение Те такива са измамници на дребно , аз бях решил да ги тормозя , да им взема всичко и дрехите на гърба ама ги оставих да живеят. Аз на познатия дадох 150 лева, що то ми донеси 900 лева и така.... Казваш им че си болен и така , те нямат съвест , такова зло се бори само със зло - друг съвет нямам ....

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1257

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Ако не друго, поне мога да предупредя обществото за още един рафиниран мошеник. НО мислех да изчакам и да опитам с добро!...
Няма що - човекът си прояви доброто! Днес, когато ми е доста трудно - изписаха майка ми от болницата и е изцяло на мои грижи, "приятелчето", знаейки какъв момент ми е, го използва и ми прати едно гадно и обидно писмо. Колкото и да се стремях да не се вживявам, ми подейства като няколко ритника през кръста! Обижда ме, нарича ме, изкривява нещата... Сигурно това му е следващата тактика - след благодарностите на думи за парите и обещанията, че ще ги върне, сега се стреми да ме изкара от равновесие, да ме предизвика да изпусна нещо обидно и като нищо той за ме съди!
И при това положение, пак ли да се сдържа да опиша поне в медиите още един мошеник?
Пак ли да бъда добричката, изпила още една чаша студена вода?!?

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1258

• njd_todorova
Мила! Какво да те посъветвам не знам. Така е в България.
Ако бях на твое място, щях да назова нещата с истинските имена.
Ако аз съм изгоряла, така ще предпазя другите.
И не мога защото нямам толкова пари.
Видяла съм и виждам много безскрупулни мошеници, то май другите се броят на пръсти.
За това много се пазя, и 5лв. са много да ми откраднат или да дам.
Един от девизите ми е.
ГОСПОДИ ПАЗИ МЕ ОТ ПРИЯТЕЛИТЕ МИ, ОТ ВРАГОВЕТЕ САМА МОГА ДА СЕ ПАЗЯ!
На днешно време нямаме вяра на родата, камо ли на познати или непознати .
Пожелавам ти, на този който не му споменаваш името да го чукне съвестта и да ти ги върне.
УСПЕХ

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1259

• Дияна
  • Офлайн
  • Senior Boarder
  • Животът е рисуване без гума за триене.
Напиши постинг в Интернет с трите му имена и фирмата. Опиши недобросъвестността му. Използвай думи, които са лесно откриваеми с Гугъл или други търсачки (такива, които да излязат в първите страници при сърфиране в мрежата). Една антиреклама би могла да съсипе бизнеса и репутацията му.
Успех!

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 10 months ago #1263

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Да, това го мога - да го разкажа на света.... Вероятно ще му посъсипе бизнеса, макар хората да не четат рубриките с черните списъци. Обаче, ще ме мрази до края на живота си и ще ми изпраща тъмна енергия, а тя влияе!!!
Оказва се, че българите решават въпросите като си правят тъмни магии. Затова е пълно с клиенти при всички магесници и те се множат!

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 8 months ago #1353

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Svet, казват, че медиите са 4-ти по власт. Аз ако съм на твое място ще дам изявления във всички медии, които са готови да разкажат за случая. В днешно време има много мошеници и човек трябва да е много внимателен при финансови операции. Ти ще имаш обеца на ухото си, че пари не се дават без документ за получена сума. Аз ще ти разкажа за един случай, идентичен на твоя. Моя съседка беше теглила пари от лихвар и беше върнала взетата сума, само че е давала парите на изпратено от лихваря лице, без да има документи за сумите, които е плащала. Сега лихваря я осъди да му изплати сумата от 2000 лв., която вече тя е платила, както и разноските по делото. Заплашва съседите ми, предявява иск и за жилището им. Така че много внимателно при даването на пари, било на познати, или непознати.

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 8 months ago #1355

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Преди време дадох пари именно с документ. После трябавше да дам още пари за исково дело. Получих изпълнителен лист, също и написано черно на бяло да ми заплати и сумите по делото.
Нооооо! В нашата държава парите си прибират само лихвари и други, натясно със съдебната система. Съдия-изпълнителката (държавен) така и нищо не направи вече 5 години. Само дето ги дадох тези пари за делото! А всички ме съветваха да приложа "другия метод". Длъжникът знае, че няма да го направя....
И аз знам.
Имам опитности с... там някъде "Горе" и знам, че всичко се пише. Е, не се връща веднага, но се пише. Аз не искам да ми пишат още неща в личното тефтерче.
Иначе знам и двамата как да ги изтипосам. Но.... Няма смисъл вече по този начин. Сега законите вече се променят. На границата на Нова Епоха сме.

За онзи с по-малкото дължими пари (1000лв.). Приложих "духовни методи". Обади се, върна 200лв. За другите обеща. Може и да действат тези методи.

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 7 months ago #1446

[sub2]Значи аз имам доста въпроси и не знам от къде да започна,но се надявам,че може някой да ме посевътва какво да направя.
Първо имам въпрос свързан с висшето образование и постъпването в университет. Вярно ли е,че хората с увреждания могат да следват в който и да е университет в България,без да плащат каквито и да е такси на обучение за семестър или за изпити? Вярно ли е,че студент с увреждане има право на стипендия и каква е стойноста на стипендията и трябва ли да плаща нещо,ако повреме на следването си студента е в пансион или общежитие?
Моя приятелка ми каза,че в медицински университет в Пловдив не може да кандидатствам тъй като решението на ТЕЛК при мен е 100% с придружител и е пожизнено. Но тогава никой не е предполагал,че ще проходя и ще се подобрявам ТЕЛК решението може ли да се окаже препъни камък за следване по медицина? Каза ми,че ако в Пловдив не може то в градовете София,Стара Загора и Хасково може. Каква е разликата и правилата на всички университети не са ли едни и същи? Защо в другите градове да може,а в Пловдив да не може? Имам голямо желание да съм операционна сестра,и не не мога да си представя да се занимавам с друго,каквото й да е. Моля някой който знае повече по тези въпроси да ми отговори.
Интересуваме и нещо друго. Аз нямам трудов стаж и вземам социална инвалидна пенсия. Баща ми е починал и искам да разбера дали може да взема неговия трудов стаж, за да ми се повиши моята пенсия. Може ли това да стане и какво се прави? До колко години от неговия стаж може да взема и изобщо може ли да вземам или не?
[/sub]
Last Edit: 5 years, 7 months ago от Зорница Войничанска.

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 7 months ago #1457

• MilenL
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Значи аз бях преди доста години такъв студент в Художествената академия в София.Не съм плащал никаква такса.Явих се на кандидатстудентските изпити.След това когато дойде време да се записваме представих своето решение от телк.Стипендия съм получавал за успех,но може би може и за това,че човек е инвалид.Мой приятели също са били приети в Художествената академия без да плащат,защото са инвалиди.Даже решението от телк помага да те приемат и с по-ниска оценка на приемния изпит.Не мисля,че телка може да е пречка поради по-високия процент нетрудоспособност и нуждата от придружител,но ако има такъв проблем,а здравното ти състояние се е подобрило предполагам можеш да се явиш отново на телк и да преценят състоянието ти в момента.

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 7 months ago #1460

Двете специалности са много различни. Тук говорим за специалност Медицина в Пловдивски медицински университет и ме интересува правилата на всички университети не са ли едни и същи и конкретно за ТЕЛК моя е 100% не може да се явявам,защото е пожизнено и нямам право да обжалвам. Конкретно за Медицински университет ме интересува дали ще ме приемат с този вид ТЕЛК и процентите посочени в него и няма да е пречка за успешно завършване на медицинско образование. Казвате,че не сте плащал нищо и сте получавал стипендия. Какви са критериите и какъв е бил размерът на стипендията?

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 7 months ago #1478

• MilenL
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Двете специалности са различни,но правилата за всички учебни заведения би трябвало да са едни и същи.Моят телк също е близо до стоте процента но не съм имал проблеми с него.Стипендията която съм получавал е била за успех,но има стипендий за инвалиди и за социално слаби студенти.За инвалидите се иска телк,а за социално слабите студенти се иска доказване на определен минимален доход.Бях студент доста отдавна и тогавашния размер на стипендията няма да е актуален днес.Пожелавам ви успех в Пловдивския медицински университет.
Last Edit: 5 years, 7 months ago от MilenL.
Потребители казали Благодаря: Зорница Войничанска

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 5 years, 5 months ago #1641

Здравейте приятели,
Пиша Ви защото искам да разясня нещо,което е важно за мен. Ще започна самостоятелна форма на обучение и ме интересува след като завърша по този начин 12 клас дали ще може да продължа в университет или това ще се окаже „препъни камък”?
Каква е съществената разлика между индивидуална и самостоятелна форма на обучение? Вярно ли е,че след като имам 25 годишна възраст то тогава няма да може да продължа средно и после висше?
ТЕЛК решението и процента чужда помощ оказват ли влияние при кандидатстване в университета и каква оценка трябва да е дипломата за средно за да ме приемат в Медицинския университет в Пловдив?

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 4 years, 11 months ago #2023

• steli56
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
znam kakvo e az sa6to dadoh na zaem 550 evro.i sega ne moga da si gi vzema ,zvanq telefona si izklu4va vaprosniq i neznam kakvo da pravq da sabera hora da go nabiqt li ili pak da mu udrejat dva prasta 4e ve4e da ne iska pari kato ne moje da gi varne.kajete mi kak da postapq

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 4 years, 11 months ago #2026

• geobor
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Зорница Войничанска wrote:
Здравейте приятели,
Пиша Ви защото искам да разясня нещо,което е важно за мен. Ще започна самостоятелна форма на обучение и ме интересува след като завърша по този начин 12 клас дали ще може да продължа в университет или това ще се окаже „препъни камък”?
Каква е съществената разлика между индивидуална и самостоятелна форма на обучение? Вярно ли е,че след като имам 25 годишна възраст то тогава няма да може да продължа средно и после висше?
ТЕЛК решението и процента чужда помощ оказват ли влияние при кандидатстване в университета и каква оценка трябва да е дипломата за средно за да ме приемат в Медицинския университет в Пловдив?

Ето ти малко откъси от нормативни документи:

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
...
Чл. 83. (1) Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуалния учебен план, утвърден от директора на училището.
(2) Индивидуалната форма на обучение се организира за:
1. ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни;
2. за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.
(3) В случаите по ал. 2, т. 1 училището организира индивидуалното обучение в домашни условия въз основа на медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично.
(4) Знанията и уменията на учениците по ал. 2, т. 1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал. 2, т. 2-чрез изпити.
(5) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.
Чл. 84. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г.) Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г.) Самостоятелната форма на обучение се организира за:
1. (доп. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) ученици в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на педагогическия съвет;
2. лица, навършили 16-годишна възраст.
(3) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.
Чл. 85. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г.) Ученици, които следва да се обучават в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение при условията на чл. 83, ал. 2 и чл. 84, ал. 2, т. 1, както и ученици, навършили 16-годишна възраст и желаещи да променят формата на обучение по чл. 80, 81, 82, 83 и 84, подават писмено заявление до директора на училището.
(2) Ученици, които се обучават в дневна, вечерна, задочна, индивидуална или в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година. Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава:
1. от дневна, вечерна или от задочна в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение;
2. от дневна във вечерна форма на обучение.
(3) За промяна на формата на обучение директорът на училището издава заповед.
...

ЗАКОН ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ
...
Чл.4. Във висшето образование не се допускат привилегии и ограничения, свързани с възраст, раса, народност, етническа принадлежност, пол, социален произход, политически възгледи и вероизповедание, с изключение на случаите, изрично посочени в Правилника за дейността на висшето училище в съответствие с особеностите на обучението и бъдещата професия.
...

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 4 years, 11 months ago #2027

• lady23
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
здравейте!
самостоятелна форма на обучение е когато на лицето се дават само план конспекта на съответните учебни предмети като ходи на консултации и на изпити.А индивидуалната учителите идват в вас да те изпитват и обучават въз основа на телка ти и те те изпитват.Разбира се,че възрастта не пречи да учите , но трябва да знаете ,че не трябва да плащате такси при полагане на приемни изпити приложете си телка. При наличен прием подайте молба до ректора да ви освободи от такса за семестрите .А телк ви с право на труд ли е и дали професията която сте избрали не противоречи на условията на труд определени в него? Трябва да се имат предвид тези неща.
Last Edit: 4 years, 11 months ago от lady23.

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 4 years, 11 months ago #2030

geobor wrote:
Зорница Войничанска wrote:
Здравейте приятели,

Ето ти малко откъси от нормативни документи:

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
...
Чл. 83. (1) Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуалния учебен план, утвърден от директора на училището.
(2) Индивидуалната форма на обучение се организира за:
1. ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни;
2. за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.
(3) В случаите по ал. 2, т. 1 училището организира индивидуалното обучение в домашни условия въз основа на медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично.
(4) Знанията и уменията на учениците по ал. 2, т. 1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал. 2, т. 2-чрез изпити.
(5) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.
Чл. 84. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г.) Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г.) Самостоятелната форма на обучение се организира за:
1. (доп. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) ученици в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на педагогическия съвет;
2. лица, навършили 16-годишна възраст.
(3) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.
Чл. 85. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г.) Ученици, които следва да се обучават в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение при условията на чл. 83, ал. 2 и чл. 84, ал. 2, т. 1, както и ученици, навършили 16-годишна възраст и желаещи да променят формата на обучение по чл. 80, 81, 82, 83 и 84, подават писмено заявление до директора на училището.
(2) Ученици, които се обучават в дневна, вечерна, задочна, индивидуална или в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година. Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава:
1. от дневна, вечерна или от задочна в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение;
2. от дневна във вечерна форма на обучение.
(3) За промяна на формата на обучение директорът на училището издава заповед.
...

ЗАКОН ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ
...
Чл.4. Във висшето образование не се допускат привилегии и ограничения, свързани с възраст, раса, народност, етническа принадлежност, пол, социален произход, политически възгледи и вероизповедание, с изключение на случаите, изрично посочени в Правилника за дейността на висшето училище в съответствие с особеностите на обучението и бъдещата професия.
...

Много благодаря за отделеното време и изчерпателен отговор! Това,което пишете,че законът за висшето образование не допуска привилегии и ограничения,означавали,че е навсякъде или всеки университет си има свой правила и изключения? Не говоря за привилегии,а за възможност равна на тази като здравите хора да получавам стипендия,без значение по какви заслуги дали за успех или социален статус,да се обучавам наравно с другите студенти,така че след това и да може да работя и дипломата да ми служи. Специалностите,които съм си избрала са Медицинска сестра или Психолог,още не съм решила,но проучвам сега нещата,за да видя към коя от двете да се насоча. За двете специалности ме интересуваше дали ТЕЛК с над 90% оказва влияние при прием и кандидатстване и дали може да кандидатствам за стипендия и за прием с държавна поръчка,защото с пенсия 196 лв. съгласете се,че не бих могла да плащам семестриалните такси и всичко останало. В този ред на мисли хората с ТЕЛК имат ли право и на общежитие или ведомствено жилище и какво се прави,за да се получи това право и вярно ли е,че за ведомствено жилище трябва постоянно да си живял в даден град поне пет последователни години,за да имаш право на това и какъв е наемът,който се плаща?

Re: Ако някой има опит, да помогне.... 4 years, 11 months ago #2031

lady23 wrote:
здравейте!
самостоятелна форма на обучение е когато на лицето се дават само план конспекта на съответните учебни предмети като ходи на консултации и на изпити.А индивидуалната учителите идват в вас да те изпитват и обучават въз основа на телка ти и те те изпитват.Разбира се,че възрастта не пречи да учите , но трябва да знаете ,че не трябва да плащате такси при полагане на приемни изпити приложете си телка. При наличен прием подайте молба до ректора да ви освободи от такса за семестрите .А телк ви с право на труд ли е и дали професията която сте избрали не противоречи на условията на труд определени в него? Трябва да се имат предвид тези неща.

Благодаря от сърце за отговора! Напълно сте прав/а за това,което казвате. Вярно е това за двете форми и в момента аз съм на самостоятелна такава даже вече взех изпитите успешно за годината. Не ви разбрах какво имате предвид като казахте,че учителите вземат предвид написаното в ТЕЛК и изпитват. Като самостоятелна форма уча същия материал какъвто и здравите деца по конспект. Но тук където уча сега е държавно училище тоест не се плаща нищо и учебниците са усигурени от самото училище. Вярно ли е,че от 8 клас нагоре се купуват всички учебници? Попитах за университета и всичко свързано с кандидатстването,защото университетът е часно учебно заведение и като инвалид ми бяха казали,че имам право на облекчения и стипендия и от всякъде чувам,че ТЕЛК е предимство,защото студентът не плаща нищо докато следва,а единственото,което се плаща е Магистърската степен на образованието. Всичко това вярно ли е?
ТЕЛК решението ми е записано,че може да работя според възможностите и образованието. Тоест макар и да е 100% имам право на работа. Когато ме освидетелствуваха никой не е предполагал,че ще проходя,а това има значение. Ето затова е важно да имам и висше и професия,за да работя,за да съм полезна и на себе си и на обществото и най-вече искам да помагам на хората като мен с ДЦП. Насочила съм се към Медицинска сестра или Психолог и в двете професии има общо това да помагам на другите,а не просто да е работа за печелене на пари,защото и аз съм с ДЦП и знам какво е. И докато още не съм стигнала до университета е хубаво да знам как са нещата какви са правилата,редът и дали имам шансове да следвам въпреки,че съм инвалид.
Last Edit: 4 years, 11 months ago от Зорница Войничанска.
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.33 seconds