Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :)
(1 разглеждат) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :)

Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1694

• ned
  • Офлайн
  • Administrator
Знам, че има стотици сайтове за това в нета. А защо пък да няма и такава тема тук ? „.. кой, какво е сготвил, каква вкусотийка хапнал, а може и пийнал”

Например , ястие или домашно приготвено винце Разбира се да сподели рецептата тук и със снимка, да представи всичко това. Всеки обича вкусотийки, естествено по свой вкус и предпочитание. Може би, всеки или голяма част са участвали в приготвяне на някоя манджа, било то салатка, супа, десерт или друго, поне като "помощник" готвач.

Знаем, че има готвчи/ки, които са вече по-добри и спецове в занаята, ще се учим и от тях. Но идеята ми е, тук да може да се показват всякакви манджи, които сме приготвили самите ние, а може и само да сме участвали в приготвянето им. Да са домашни - може лично наше дело, с помощта на друг или сготвени от някой у дома.

Аз също много обичам да се включвам в кухнята, повече да помагам де, а мога някои неща и сам. Най-обичам да импровизирам с всичко в кухнята, понякога накрая може само аз да си го сърбам, но често освен различно,е и вкусно.. за мен де

Май надълго поописах темата, затова спирам. Дано ви хареса и да има повечко Приятели от сайта, които ще споделят своите майсторлъшки изобретения в чинийката, а и в чашката

Ами, добър апетит и наздраве с добра компания.

This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.

снимката е от нета (не е мое дело),.. но ако издокарам нещо за пред хора, ще кача и аз
Last Edit: 5 years, 8 months ago от ned.
Потребители казали Благодаря: Mariola, svetla_bolneva, svet, megi_mp, tita6831, faith-zfs, zoko471, katrinata

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1696

• faith-zfs
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Страхотна тема, Нед
Надявам се обаче, че мога да напиша някоя и друга рецептичка без снимка... До сега като съм готвила не ми е хрумвало да си снимам произведенията, обещавам че ще си го отбележа
В последно време съм фен на ястията, които се приготвят сравнително бързичко поради ред тривиални причини...
Ето една от тях :
ПИЛЕ В СМЕТАНОВ СОС И СИНЬО СИРЕНЕ
Необходими продукти:
700-800 гр.пилешко филе/гърди
500 мл. готварска сметана
150 гр. синьо сирене
2 суп.лъжици зехтин/олио
Черен пипер
Вегета/Пикантина
Пилешкото месо се нарязва на тънки ленти /жулиени/ или кубчета. В предварително загрятата мазнина се запържват парченцата, като щом побелеят се добавя половин чаена чаша бяло вино или вода. Щом течността се изпари се добавя настърганото сирене, щипка черен пипер и Вегета. Разбърква се добре и се прибавя сметаната. Покриваме съда и оставяме за 10 мин. на слаб огън.
Да ви е сладко
Потребители казали Благодаря: ned, katrinata, дани

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1697

• Pandicha
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Привет, първо моля да бъда извинен за дългото отсъствие от форума, ноооо съдба, какво да се прави. Темата за манджорното е перфектна, браво на Нед, че се е сетил. Ето и една рецепта от мене, която можете да си направите в полеви условия.

Пиле по "Шумкарски"

Продукти:
1.Едно шише 1,5 литра стъклено
2.Едно пиле
3.Сол, черен пипер, подправка за пекано пиле
4. 150 мл. олио
5.1,3 л. вода
6.Празна тенекия от сирене
7.Дърва
8.Запалка или кибрит

Начин на приготвяне:

В шишето добавете водата, солта, черния пипер и подправката за пекано пиле (да се получи хомогенна смес с вкус, какъвто ви допада. Добавете олиото. Пилето го осолете и го намажете с подправката за пекано пиле. Нанузвате пилето на бутилката. Покривате бутилката с тенекията от сирене и запалвате огън около нея. Пилето се пече на бавен огън около час.

Е това е е, бон апетит на всички. които ще изпробват рецептата.
Потребители казали Благодаря: ned, faith-zfs, katrinata, Myla

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1707

• ned
  • Офлайн
  • Administrator
Ето нещо, лично мое дело,а .. рецептата е тайна
понякога просто ми се иска да хапна точно това и нищо друго.

очаквайте скоро и по сериозни манджи
Потребители казали Благодаря: zoko471

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1712

• ned
  • Офлайн
  • Administrator
Ето нещо, което може да се направи набързичко - принцеси

Трябват: малко кайма - около 200 гр. яйце - 1 бр. може да се настърже малко кашкавал - около 50 гр. и малко маргарин, подправки на вкус (сол, черен пипер, чубричка и др.), а и хляб около 10-12 филийки.

Първо правим смес от каймата, яйцето, подправките и кашкавалчето настъргано. После намазваме филийките с маргарин и отгоре сместа с каймата и другите неща. Изпичат на скара, може и на фурна включена само отгоре, готови са за около 10 мин. Сервират се топлички.

Моите малко май съм ги позабравил и затова имат "рамчици" отстрани, но аз обичам малко препечено всичко

Да ви е сладко Приятели

и ще чакаме да споделите и вие, че да опитаме и ние.
Last Edit: 5 years, 8 months ago от ned.

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1713

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Може и без яйце. Но тайната на хубавите принцеси е, че когато се омесва с подправки кашкавала се нарязва на малки кубчета в сместа и се слага малко водичка за да са по сочни. Принцеси се правят от хубава кайма. (Не хартиените опаковки със супродуктите вътре)
Потребители казали Благодаря: ned

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1714

• vuila
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
blagozadarq za temata Ned,za filiikite otgore moje da slojite ket4up ili lutenica stava super

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 8 months ago #1757

• faith-zfs
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Ето още една лесна и бързичка рецепта
КАРТОФЕНА КРЕМ СУПА
Необходими продукти:
10 картофа
4 средно големи моркова
3 глави кромид лук
1 л. прясно мляко
500 мл. сметана за готвене
50 гр. масло
2 с.л. Вегета
щипка черен пипер
сол на вкус
1 яйце
Картофите, морковите и лука се обелват, нарязват на кубчета и се сваряват. След като са готови, се пасират заедно с прясното мляко, сметаната, маслото. Прибавят се солта, вегетата и щипка черен пипер. Към готовата супа се добавя разбитото яйце и се връща обратно на котлона за 5 мин. на слаб огън.
Сервира се заедно с кротони или препечен хляб по желание.
Добър апетит:)
Потребители казали Благодаря: ned, katrinata

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 7 months ago #1829

• i1357
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Ето една рецепта и от мен.
Става бързо и е вкусно. За любителите на пипера.

1.Компотен буркан печен белен пипер /необходимо количество печен пипер/
2.Яйца 6-7 бр.
3.Доматено пюре 5-6 супени лъжици
4.Сирене 300-400гр.
5.Брашно - 5-6 супени лъжици

Яйцата, доматеното пюре, брашното се смесвата и разбъркват добре. В намазнена тава с олио се разстила ред печен пипер /не цял, а разрязан/. Върху него се натрошава сирене. Залива се със сместа. Пак ред печен пипер , пак сирене и заливка със сместа. Така докато най отгоре остане от сместа за до заливка.
Пече се загрята фурна на 200 - 250 градуса.

Аз му казвам Пиперена баница бюрек.
Приятен апетит.
И дано Ви хареса!
Потребители казали Благодаря: ned, katrinata

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 7 months ago #1831

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Лесно и бързо за изпълнение, точно по мой стил. Дано е и сладко.

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 5 years, 1 month ago #2146

• plamen71
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Ехооо,да не би вкусното похапване да излезе от мода,не виждам нови рецепти? Предлагам едни питки,любими за закуска у дома:ПРОДУКТИ: 1ч.ч.кисело мляко,1 ч.л.сода бикарбонат,1ч.ч.натрошено сирене,1/2ч.ч.олио,около 3 ч.ч.брашно Содата се гаси в млякото,прибавя се олиото,сиренето и накрая брашното.Правят се топчета,подреждат се в намаслена тава на разстояние едно от друго,пекат се в умерена фурна,Нямам налични снимки да сложа,но са вкусни много,може и маслинки на дребно да се сложат в тестото,пак стават супер:)
Потребители казали Благодаря: ned, katrinata, Мари61, rusalka

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 3 years, 9 months ago #3001

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Мале, какви нездравословни вкусотии сте сложили тук за изкушение!
Някога правех такива, че и по-пикантни, но сега вече пазя здравенцето и хапвам здравословно.
И там е тънкостта - хем да е здравословно, хем вкусно. Е, често се съобразявам само с моя вкус.

Сега, по грипното време, е важно да не си пълни организма с трудносмилаеми мазнини, въглехидрати (те си стават на мазнини) и некачествени белтъчини. Щото иде треска да ги изгори. ))

Ето една очистителна манджичка точно за грипно време:

1. Няколко картофа
2. Склидки чесън
3. Магданоз
4. Качествена сол (може и самардала, тя е със сол вътре)
5. Лимон

Във вряща вода слагате картофите (белени, ако са купешки; небелени, ако са домашни и неторени). Да се варят 5 минути и после прибавете дръжките на магданоза, нарязани на относително дребно, прибавяте и чесънчето (то запазва някои свойства и при варене, а не дразни стомаха). Ври още 5 минути и толкова им стига! Картофките не са опасни и леко сурови (ако не са се доварили), даже са и вкусни.
Ядете поносимо горещо, с нарязан магданоз-листа, солчица и лимонче.
И грипът се стопява.

И още една супер мързелива здравословна храна:
1. Авокадо
2. Чесън
3. Лимон
4. Сол, хубава
Е, досещате се Авокадото се обелва, намачква, заедно с чесъна, добавя се лимона и солта - става прекрасна и здравословна майонеза!
Потребители казали Благодаря: ned, nikolov

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 3 years, 9 months ago #3016

• nikolov
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Сезонът на туршиите...
Моята кулинария сега е туршии с хляб или картофи с туршии, или нещо набързо готвено, пак с туршия.

Знаете ли, че само квасените туршии са полезни? Това ще рече откритите туршии, които се правят с вода и сол и не се стерилизират.
Това го казвам за вас, аз си ям всички туршии, които намеря на пазара.

Re: Моите манджи - Кулинария и .. още нещо :) 3 years, 8 months ago #3048

• krasistar
Ето една рецепта от мен . Вкусотия . Може да наредите в тавата и картофи да се пекат и гарнитурата е готова, аз така правя . БОН АПЕТИ!

Руло Стефани
Необходими продукти
1 кг кайма
1 бр. яйце
30 г галета
5 г чубрица
1/2 връзка магданоз
1 глава кромид лук
1 с.л. (10 г) сол
1 с.л. (10 мл) олио
За плънката:
2 бр. кисели краставички
2 бр. моркови
2 бр. яйца
галета за поръсване
50 г кашкавал

Начин на приготвяне
Каймата се омесва с яйцето, магданоза, настъргания на ренде лук, галетата, солта и чубрицата и се оставя да отлежи 10 минути. Морковите се варят в подсолена вода 10 минути и се нарязват на пръчици. Двете яйца се сваряват, обелват се и се нарязват на четвъртинки.
Каймата се поставя върху влажна кухненска кърпа (алуминиево фолио) и се разстила в овална форма с дебелина 1 см. В единия край се редят моркови, яйца и нарязана на ивички кисела краставичка. Чрез повдигане на кърпата внимателно се оформя руло. Поставя се в тава, така че да лежи върху страната, където е затворено. Поръсва се с галета. В тавата се наливат 2 пръста вода и олиото. Пече се 45-50 минути в предварително загрята на 180 С фурна. Поръсва се с кашкавал и се запича още 10 минути.
Прикрепени файлове:
  • Прикрепен файл This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.
Last Edit: 3 years, 8 months ago от .
  • Page:
  • 1
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.24 seconds