Здрвни осигоровки
Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

Здрвни осигоровки
(1 разглеждат) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Здрвни осигоровки

Здрвни осигоровки 5 years, 9 months ago #2401

• miro
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Здравейте,
Случайно попаднах на вас, търсейки решение на моя проблем.
Накратко инвалид съм с над 50% увреждания, получавам пенсия в размер на 123 лева, нея няма да я коментирам,просто е подвсякакъв минимум и стандарти на живот.За да преживявам някак си трябва да работя и да се издържам, но работа по обесними причини няма и се пренудих да се регестрирам като ЕТ и гре долу се справям, но се появи следния голям проблем за мен получих акт за наказателно постановление от НАП за невнесени здравни осигоровки за 4 години назат,при положение че съм здравно осигорен със закон и необлагаймия ми доход не надвишава 7920 лева кодишно.Имало задължителни минимални прагове от 430 лева годишно опитвам се да им обесня че несъм самоосигоряващосе лице а осигорено лице със закон.Немога да се справя с НАП все четат законите като дявола евангелието.Замен въпроса е принципен, според тях каквото и да предприемеш си самоосигоряващо се лице и имаш нямаш доходи си длъжен да си внясяш минималните осигорителни вноски в размер на минималния осигорителен доход от 430 лева.По Конституция здравеопазването е безплатно.Според конвенцията за хората с увреждания която е подписана и ратифицирана от Българската държава,хората с увреждания имат право на безплатно и достъпно здравеопазване.Според кодекса за обществено осигоряване при несъответствие на Българското с международното законодателство се има в предвид международното право.
Трябвали според вас да се внасят тези осигоровки.Осигоровките са непосилни за мен и обемисляват всякакво начинание за припитание, тази пенсия от 123 лева е равносилна на геноцид.
Моля помогнете със съвет?

Re: Здрвни осигоровки 5 years, 9 months ago #2402

• geobor
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Уви, нямаш шанс, като пенсионер и инвалид, вноските за зравно осигуряване върху пенсийката ти са за сметка на републиканския бюджет, но от всичките ти други доходи са за твоя сметка. Цитирам закона за здравно осигуряване:
...
6. (изм. - ДВ, бр. 49 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) за лицата, получаващи доходи на различни основания, посочени в т. 1, 2, 2а, 3, 4 и 5, вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи и в предвидените за тях срокове по реда, определен в чл. 4а, ал. 6 и чл. 6, ал. 10 от Кодекса за социално осигуряване;
...
край на цитата.

Щом си регистрирал ЕТ, нямаш мърдане, водиш се самоосигуряващо се лице и дължиш здравни вноски като такова.
НАП ще ти изчисли дохода на 430 + пенсията и върху 430 дължиш вноски (ако имаш дейност с доход над 430 лв, дължиш вноски и върху нея).
Last Edit: 5 years, 9 months ago от geobor.
Потребители казали Благодаря: ned, miro

Re: Здрвни осигоровки 5 years, 9 months ago #2404

• miro
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Здравейте, да като пенсионер нямам но като инвалид смятам че имам аз съм здравно осигорено лице,а не самоосигоряващо се. Въпроса е принципен а не дъли момога или трябва да плащам аз ще платя и ще намеря начин за себеси да не плащам но съм обеден че съм прав. През Цалата Българска история никой до сега не е карал инвалидите да плащат данаци.Монолите не са на карали, Османците също в момента има международна ретефецирана конвенция за правата на хората с увреждамия с която се задължават държавите подписали конвенцията да зачитат определени права и свободи на хората с увреждания : Българската държава се задължава да ми осигори безплатно или достъпно здравеопазване,насърчаване и подпомагане на хората да развиват астен бизнес.Според даначния кодекс при различие между Българското и международното право се презнава международното право.
Прикрепени файлове:
  • Прикрепен файл Този файл е видим само за регистрирани потребители !
Потребители казали Благодаря: ned

Re: Здрвни осигоровки 5 years, 9 months ago #2405

• ned
  • Офлайн
  • Administrator
Право си miro, но ний живеем в България, а тук и невъзможното е възможно !
Когато става дума за правата на хората с увреждания в БГ, не ги спазват, но имаш ли да даваш някой лев... и гащите ще ти вземат.
Важно е да не се отказваш и да се бориш до дупка !
  • Page:
  • 1
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.11 seconds