Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

23.06.2017. Зададени въпроси.Отговори.Коментари
(1 разглеждат) (1) Guest

TOPIC: 23.06.2017. Зададени въпроси.Отговори.Коментари

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 6 months ago #2979

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
  • Помощни средства за хора с увреждания
Актуализация 06.12.2013г.
======================================
* Въпрос на А.Р. 04.12.2013

Здравейте, пиша ви с молба за съвет относно получаването на парична помощ за слухопротезиране.

1. Имам намален слух двустранно
2. Бях на преглед в МБАЛ Пловдив, където ЛКК ми направиха аудиограма и ми издадоха протокол.
3. С протокола, аудиограмата и служебна бележка, че съм работещ подадох молба в ДСП.
4. ДСП ми обжалваха протокола пред ТЕЛК (имали законово основание поради факта, че местоработата е написана с мой почерк)
5. Получих повиквателно от ТЕЛК Втори състав за повторен преглед.
6. Когато получих решението на ТЕЛК в точка 4. Трудова заетост е написано : Не работи, въпреки, че съм дал служебна бележка на ДСП, че съм работещ. В точка 6. Вид експертиза пише Частична : Жалба за отпускане на слухов апарат и батерии. В решението пише, че въз основа на прегледа и на база аудиограмата комисията прецени, че лицето се нуждае от изписаните помощни средства, поради което потвърждава протокола от УНГ ЛКК изцяло!
Решението на ТЕЛК го получих на 3.12.2013 по пощата и сега се чудя какво да предприема.
Според мен ДСП могат да издадат заповед за по малка парична помощ (за неработещ) и след нея ще е трудно да се обжалва!

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 6 months ago #2989

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 18.12.2013г.

* Въпрос на З.К. 17.12.2013г.

Здравейте! Баба ми получи исхемичен инсулт преди 2 седмици с дясна парализа (извинявам се, но не знам точните лекарски термини). Искаме да получим помощни средства. Вуйчо ми е ходил до болницата в гр. Благоевград, където е приета баба, за да иска да се попълни протокол от лекарска комисия, но главният лекар е отказал да подпише. Казал е, че ще подпише единствено за възглавница, която в нашия случай е крайно недостатъчно. Бих искала да попитам, какво може да се направи, за да получим най-вече дюшек, инвалидна количка и стол за баня и тоалетна? Дали законово има уредено, какво се полага на лежащо болни хора след инсулт. Благодаря предварително за отговора.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 5 months ago #2993

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 03.01.2014г.

* М.П. 03.01.2014г.

Искам да облегча в някаква степен живота на моят чичо, който е неподвижен и с куп други здравословни проблеми.За целта искам да му осигуря акумулаторна инвалидна количка и човек, който да се грижи за него. Той е на 75 години, като на 03.12.13 бе посетен от ТЕЛК с обусловени 100 %. Откъде трябва да започна?

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 4 months ago #3077

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 30.01.2014г.

*К.Д. 30.01.2014 Въпрос относно: Целева помощ за преустройство на жилището

Здравейте, отново! Тъй като при предишната ми молба към вас , вие бяхте много добронамерен , реших пак да ви попитам.
До този момент не съм успяла да направя каквото и да е приспособление за синът ми , за да мога по – лесно да го свалям по стълбите с инвалидната количка. Преди малко прочетох, че има възможност за финансиране за рампа
Съгласно чл. 44, ал. 1, т. 4 от Закона за интеграция на хората с увреждания, хората с трайни увреждания имат право на целева помощ за преустройство на жилище. Всички социални помощи и интеграционни добавки, вкл. и за хора с уврежадния се изплащат от Агенцията за социално подпомагане.Ще се обърна към Социално подпомагане в Стара Загора, но реших че преди това мога да се консултирам и с вас.
Потребители казали Благодаря: ned

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 4 months ago #3080

• ned
  • Офлайн
  • Administrator
Благодарим Ви г-н Воев за полезната информация, която споделяте тук в сайта, но според мен ще е по-полезно, като се копират Въпросите, под тях да се копират и поставят Отговорите и тук в темата "Зададени въпроси.Отговори.Коментари"
Така смятам, че повече хора ще могат по лесно и бързо, докато четат въпроса тук, да разберат и отговора към него, може да открият и своя отговор, а също така може да се породят и други въпроси и дискусии по тази тема с помощните с/ва за хората с увреждания.
Темата за помощните средства е важна, а и мисля доста болезнена поради разните- ниски лимитни цени и съответно качество, дълги за експлоатация срокове и ред др. въртели на които са подложени хората. Затова смятам, че вашата компетентност ще е още по полезна, ако взимате отношение по въпросите и тук в сайта.
Така мисля аз

Въпроси и Отговори от вашия сайт: www.voevmedical.com/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D...2%D0%BE%D1%80%D0%B8/
Last Edit: 3 years, 4 months ago от ned.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 4 months ago #3081

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
================
От Ned 31.01.2014г.

Благодарим Ви г-н Воев за полезната информация, която споделяте тук в сайта, но според мен ще е по полезно, като се копират Въпросите, под тях да се копират и поставят и Отговорите и тук. Така смятам, че повече хора ще могат по лесно и бързо, докато четат въпроса тук, да разберат и отговора към него, а също така може да се породят и други въпроси и дискусии по тази тема с помощните с/ва за хората с увреждания.
Темата за помощните средства е важна, а и мисля доста болезнена, поради разните лимитни цени, срокове и др. въртели на които са подложени хората. Затова смятам, че вашата компетентност ще е още по полезна, ако взимате отношение по въпросите и тук в сайта.
=================================
Изпълнявам молбата на Ned и публикувам отговора
=================================

Отговора на Вашия въпрос е даден в Правилник за приложение на закон за интеграция на хората с увреждания /ППЗИХУ/, а той гласи:

Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г.) Хората с трайни увреждания с над 90 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане и децата с определени вид и степен на увреждане, които се придвижват с инвалидна количка, имат право на еднократна целева помощ в размер до 600 лв. за преустройство на жилище, ако средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от двукратния размер на гарантирания минимален доход.

Ако синът Ви отговаря на тези условия може да кандидатствате за отпускане на целева помощ. В същия Чл. 50. в алинеи от 2-7 е указано какво точно да направите.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 4 months ago #3104

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 02 февруари 2014г.

*Р.К. 31.01.2014 Въпрос относно: Акумулаторна количка и скутер

здравейте г-h Воев казвам се Радослав и сам от град Добрич въпреки че има много подробни оказания на вашия сайт реших да ви пиша тъй като и вие самия казвате че всеки случай е индивидуален и трябва да се разглежда отделно моля за вашия съвет имам двустранна коксартроза на тазобрдрени стави ограничаване на движението тежка форма и инфаркт така пише в телк решението ми което е с 90% имам и някакви увреждания или по точно ограничения в движението и на ръцете но не са отразени в телк та като имате в пред вит тези неща смятате ли че имам право да кандидатствам за помощни средства а по точно за акумулаторна количка или по точно скутер и тоалетен стол знам че една операция би улеснила много нещата но за сега нямам никаква финансова възможност искам да ви питам още ако лкк ми даде положително становище пак те ли казват че лицето психически е годно да управлява акумулаторна количка или се ходи на психиатър аз имам шофьорска книжка тя може ли да ми послужи благодаря ви предварително нека бог да ви благослови

Отговор

Темата за акумулаторните колички представлява интерес за много хора.
Ще Ви отговоря по-подробно и ще публикувам отговора в моя сайт за да послужи и на други хора.
Получих много писма в електронната си поща и след публикацията във вестник "Трета възраст" отнасяща се до фирма "Воев-София" и безплатното получаване на акумулаторни колички/с джойстик и специален волан-скутер/ с помощ от Социално подпомагане.
Тъй-като основанията за изписване на обикновена рингова количка и акумулаторна количка са свързани, аз ще обясня и за двете помощни средства.

Целева помощ за закупуване на помощни средства се отпуска от Агенция за социално подпомагане на основание ТЕЛК/когато в ТЕЛК-а е вписано помощното средство или на основание Медицински протокол на ЛКК/Лекарска консултативна комисия/ в който е вписано помощното средство. Медицински протокол на ЛКК за помощни средства може да се издаде, както на човек с ТЕЛК, така и на такъв без ТЕЛК.

За да бъде изписана инвалидна количка рингова или акумулаторна количка в ТЕЛК или в Медицински протокол на ЛКК задължително:

1. Човека трябва да има увреждане на долните крайници/краката/, което увреждане да не му позволява самостоятелно придвижване. Трябва да е здрав в ръцете, за да се придвижва самостоятелно с инвалидната количка. Това е основанието за да се изпише инвалидната количка в ТЕЛК или в Медицински протокол на ЛКК. Целевата помощ, която се отпуска в този случай е 486лв

2. Когато човека освен увреждане на долните крайници има увреждане и на горните крайници/ръцете/тогава това е основанието за изписване на акумулаторна количка в ТЕЛК или в Медицински протокол на ЛКК. За акумулаторна количка има още едно условие: лицето да е психически и физически в състояние да управлява акумулаторна количка. Целевата помощ, която се отпуска в този случай е 3019лв.

Накратко:

Ако човека може да се придвижва сам с инвалидна количка посредством ринговете и се отпускат 486 лв за закупуване на обикновена рингова инвалидна количка.

Ако човека не може да се придвижва сам с инвалидна количка посредством ринговете и е психически и физически в състояние да управлява акумулаторна количка се отпускат 3019 лв, за закупуването и.

Няма значение колко % е ТЕЛК и въобще не е задължителен ТЕЛК. Обаче има значение увреждането и състоянието на лицето и те са свързани с диагнозата отразена в ТЕЛК или в епикриза издадена от болнично заведение.

Това е общото основание съгласно Приложение № 7от Правилник за приложение на Закон за интеграция на хората с увреждания/ППЗИХУ/

Във Вашия случай Вие имате увреждания само на краката съгласно диагнозата в ТЕЛК/двустранна коксартроза на тазобрдрени стави/. Ако се явите на ЛКК, установи се и се изпише в Медицинския протокол на ЛКК че имате увреждания и на ръцете, и тези увреждания не ви позволяват да се придвижвате сам с рингова инвалидна количка тогава ще имате право на акумулаторна количка. Също така ще Ви е необходимо удостоверение от психиатър че сте в състояние физически и психически да я управлявате.
Неврологичната ЛКК, която издава Медицинския протокол на ЛКК, ако има член психиатър в същия протокол може да пише текста " че сте в състояние физически и психически да я управлявате".
Понякога Социално подпомагане отказва да отпусне целева помощ на хора с увреждания, които са изпълнили всички условия. Тогава следва процедурата по обжалване. На такива хора съм помогнал да получат правата си. За такива случаи става въпрос че трябва индивидуално да се преценят всички обстоятелства и основания.
Обширна информация по въпроса съм публикувал на страници:

Откази на АСП за отпускане на помощ. Обжалвания. Права
www.voevmedical.com/права-и-проблеми/отк...пускане-на-целева-по

вижте
Случай II. Отказ за акумулаторна количка

Отказ на Дирекция“Социално подпомагане“ град Кула за отпускане целева помощ за закупуване на акумулаторна количка. Обжалване и развитие на случая. Документи и факти. Начало на проследяване на случая 01.08.2012 г. Митко Асенов от гр. Кула

Въпроси и отговори за помощните средства
http://www.voevmedical.com/права-и-проблеми/въпроси-и-отговори

Вижте въпросите свързани с акумулаторните колички

Вижте и страница:
Права на възрастни хора, инвалиди и хора с увреждания
http://www.voevmedical.com/на-какво-имаме-право

За получаване целева помощ за тоалетен стол-205лв и стол за баня-126лв или комбиниран стол за тоалет и баня-331лв с Вашата диагноза двустранна коксартроза на тазобрдрени стави нямате проблем да получите помощ от Социално подпомагане. Ако не са вписани в ТЕЛК, трябва да си извадите Медицински протокол от Ортопедична ЛКК, в който да са вписани.
Last Edit: 3 years, 4 months ago от etvoev.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 3 months ago #3193

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 07.03.2014г.

03.03.2014 Ф. Въпрос относно: Инсулт и правата за помощни средства

Имам нужда от информация относно правата на човека, който е претърпял Мозъчен Исхемичен Инсулт и то за втори път...

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 3 months ago #3209

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 19.03.2014г.

Въпрос за акумулаторна количка от А.Д зададен на 17.03.2014г.

Когато в решението от ТЕЛК не е записано, че лицето се нуждае от такава количка как се процедира пред "социалните". Става въпрос за баща ми, който е с І-ва група инвалидност. Ще Ви се обадя за повече разяснения, но ако е възможно с няколко думи да ни ориентирате предварително?

Отговор

Въпроса за правото на хората с увреждания/ не само инвалидите с ТЕЛК/ в много примери съм обяснил в сайта ми www.voevmedical.com в разделите Права и проблеми - "Откази на Агенция социално подпомагане, Права. Обжалвания" и "Въпроси и отговори"
Също така в сайта Национална мрежа на хора с увреждания www.network-hv.com/ във Форум с името etvoev съм публикувал информация.
Връзките:
Откази на АСП. Права. Обжалвания
voevmedical.com/права-и-проблеми/откази-...пускане-на-целева-по

Права и проблеми в раздел Въпроси и отговори http://www.voevmedical.com/права-и-проблеми/въпроси-и-отговори
voevmedical.com/на-какво-имаме-право
www.network-hv.com/forum/2-vsyakakvi-tem...osiotgovorikomentari

Краткия отговор на така зададения от Вас въпрос
За да се отпусне помощ от АСП за закупуване на акумулаторна количка-скутер или с джойстик:
Не е задължителен ТЕЛК, групата инвалидност няма значение
Лицето трябва да има увреждания на ръцете и краката и поради тази причина да не може да се придвижва сам с обикновена рингова количка.
Да бъде психически и физически в състояние да управлява акумулаторна количка.
Когато в ТЕЛК не е отразено че лицето се нуждае от акумулаторна инвалидна количка в АСП се представя Медицински протокол от ЛКК.
За да не получите отказ от АСП и след това по сложен път да обжалвате:
Ако имате възможност посетете магазин-офиса ни в центъра на София, ул. Шандор Петьофи № 1 или ни се обадете на телефоните ни 02/851 9962, 8519375 за да се запознаем подробно със случая и да Ви кажем какво точно да направите.
Last Edit: 3 years, 3 months ago от etvoev.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 2 months ago #3232

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Нов зададен въпрос 19.04.2014

18.04.2014 Н.В. Имам ли право на скутер?

Здравей те г-н Воев искам да ви попитам спрямо моето заболяване. Наследствена спастична парапареза- тежка степен лявоконвексна сколиоза без рьогр. контрактури в глезенни стави. Скоро ми се налаложи да си направя и операция долу на стъпало /на възглавничката/объщам се към вас с следния въпрос имам ли право на скутер понеже преджването ми е болезнено и трудно.

Re: 26.04.2014. Зададени въпроси.Отговори.Коментари 3 years, 1 month ago #3246

• yonikos
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
искам да попитам някой може ли да ми даде някакъв сайт за протезни чорапи които да си закупя с лични средства за6тото тези които имам дето ми се отпускат всяка година са толкова негодни и нездрави при две носения максимум три по4ват да се изпокъсват здрав неми остава и само ги кърпя

Re: 26.04.2014. Зададени въпроси.Отговори.Коментари 3 years, 1 month ago #3256

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
актуализация 13.05.2014

12.05.2014 въпрос зададен от Д.Н. Възрастен 73годишен мъж с инсулт без епикриза. Лежащо болен. Право на помощ от АСП

Бихме искали да се възползваме от възможността да получим актуална информация от вас относно кандидатстване пред АСП за отпускане на средства за закупуване на помощни средства за лежащо болни.
Нашият случай е следния:
Баща ми е с пореден инсулт, който получи преди около 5 месеца. Със сигурност има ТЕЛК, но отпреди много години и предполагам, няма да ни е от полза сега. Не е бил в болница (а разбирам, че само в този случай ще има епикриза), т.е. няма епикриза. В момента е на 73 г. и най-общо състоянието му е следното:
· краката не са парализирани или поне не изцяло, от легнало положение може да ги движи, но не може да се изправи и да стои на крака, т.е. въобще не може да върви нито сам, нито с помощ от друг;
· може от легнало положение да седне в леглото, но само с чужда помощ;
· ръцете са подвижни, макар и бавно, дотолкова, че поне може да се храни сам.
Ще сме ви благодарни за всяка информация, която сметнете, че ще ни е необходима, както и aко отговорите на въпросите ни:
1. При това положение може ли да се предпложи какви са шансовете ни за отпускане на средства от АСП?
2. Ще е необходимо да се направи пълномощно на друго лице, но какво още трябва да пише в него, освен че ще послужи пред АСП, пред банка (за изтегляне на евентуално отпусната сума за закупуване на помощни средства)? Ще се наложи ли да се представи и пред други институции?
3. Правилно ли разбирам, че при липса на ТЕЛК и епикриза, ще е достатъчно да се вземе от личния лекар Направление № 3 за неврологична ЛКК?
4. При положение, че той е лежащо болен и не може да се яви пред ЛКК означава ли това, че ще има посещение в дома му и заплаща ли се това?
5. За издаването на документите по цялата процедура за отпускане на средства предвидени ли са някакви такси?
6. Ако помощно средство се закупи с депозит, какъв е срокът за доплащането (в случай, че процедурата се проточи повече от 2 месеца, наложи се обжалване и т.н.)?
7. Ако е закупено помощно средство с депозит и впоследствие се окаже, че имаме окончателен отказ от АСП, какво се случва – доплащаме, въпреки това; връщаме го или/и плащаме по друга тарифа – за наем или друго?

Краткия отговор на Георги Воев:

Възрастен 73г. с инсулт, без епикриза от болница, лежащо болен има право и ще получи помощ от АСП за закупуване на помощни средства:
инвалидна количка, комбиниран стол, антидекубитален дюшек и възглавница
ако представи /или близките му представят/ необходимите документи в АСП отговарящи на изискванията на ЗИХУ и ППЗИХУ. Няма основания за отказ. Отговаря на всички условия. Трябва медицинския протокол на ЛКК и да се попълни молбата съгласно изискванията на закона. Подаване на документите може да стане и без пълномощно. Парите от помощта също могат да се получат без пълномощно.
За да не получи отказ от АСП има подробности, които трябва да се съобразят.

Пълния отговор на всички въпроси на страница Права и проблеми в раздел Въпроси и отговори http://www.voevmedical.com/права-и-проблеми/въпроси-и-отговори

Re: 26.04.2014. Зададени въпроси.Отговори.Коментари 3 years ago #3289

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
20.06.2014 Д.Й. Ремонт на инвалидна количка взета за ползване от друг човек.

Уважаеми г-н Воев, аз съм на 74г.,живея в София и нямам ТЕЛК. Имам букет от заболявяния- диабет тип 2,високо кръвно , флеботромбоза, остеоартрит ,но най ме тормозят 2-те дискови хернии. Движа се трудно . Излизам 2-3 пъти седмечно с помощта на ролатор, а в къщи се обслужвам с помощта на рингова количка,която получих от една приятелка/.Беше на покойната и майка./За съжаление тази сутрин седалката се откъсна от рамката- 4 винта се счупиха- явно всичко старее. Освен това гумите са в окаяно състояние. Може ли да се направи ремонт на ринговата количка?Ще Ви бъда безкрайно благодарна, ако ми кажета на кога да се обадя и имам ли право на безплатен ремонт?

С уважение и в очакване…. тел. 02 86… или 08…

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 12 months ago #3300

• msanches
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Здравейте!

Днес ампутираха на баба ми /77г./ левият крак. Десният беше ампутиран преди седмица. За нещастие при нея процеса се разви за един месец и дойде като гръм от ясно небе. Искат да я изпишат в четвъртък. Никой не ми дава насоки какво да правя. По принцип аз се грижа за баба си, но не съм медицинско лице и сега в главата ми изникват куп въпроси, на които не мога да получа отговор. Обръщам се към Вас със огромната молба да коментирате.
1. Когато я изпишат, как да процедирам с превръзките на раните, как се сменят, може ли да ангажирам медицинско лице?
2. Как стои въпросът с инвадилизирането?
3. Трябва ли да купя специално легло или матрак?
Понеже съм с две малки деца, едното от които бебе, вярвам, че няма да ми бъде леко, но ще направя всичко за жената, която ме е отгледала. Но не зная от къде да започна.... Пиша и плача, най-вече защото можеше и да не се стигне до тук, ако не ни размотаваха като добитък /казваха, че тя не е спешен случай, назначиха доплер след 20ти ден и ангиография след месец/. Съзнавам, че тя е възрастна, но е човек... За отношението в болницата не ми се говори.
Съжалявам, че пиша толкова хаотично, но се чувствам тотално обезверена, а в главата ми е каша.
Ще бъда безкрайно благодарна за всяко едно мнение и препоръка.

С най-добри пожелания!

Маргарита
Потребители казали Благодаря: ned, dnk_s

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 11 months ago #3301

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Здравейте,

Това което може да направите:
1. Преди да я изпишат от болницата може да проверите/по интернет например/ болниците за долекуване в региона където е болницата или региона в който живее баба Ви. С направление № 7 за хоспитализация/личния лекар го издава/ може същия ден след изписването да я закарате в болница за долекуване. Там ще е под лекарско наблюдение няколко дни/10 или 20 дни/. Предстоят и в болницата ще е безплатно по клинична пътека.
Това може да го уредите и да се уговорите с болницата преди изписването.

Моята възрастна майка преди няколко години мина по този път.
По този начин ще спечелите време да решите какво да направите по-нататък.
Ако става въпрос за София болници за долекуване има в Кокаляне,Ботунец/Кремиковци ЕАД/ и други.

2. Известно време баба Ви ще е лежащо болна и за да не получи рани от залежаване след като я изпишат трябва да и подложите антидекубитален дюшек.

3. За да я обслужвате по-нататък в къщи ще са ви необходими помощни средства за закупуването на които може да получите целева помощ от Териториална дирекция "Социално подпомагане" по адреса на личната карта. За целева помощ не Ви е необходимо инвалидизиране/ТЕЛК/.

За инвалидизирането ще Ви е необходимо повече време, но то може да остане на по-късен етап-ако има нужда от ТЕЛК!

За помощните средства има информация на страниците на двата ми сайта
www.voevmedical.com
www.etvoev.com

При нужда може да ми пишете на електронната ми поща etvoev@abv.bg

Георги Воев
Last Edit: 2 years, 11 months ago от etvoev.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 11 months ago #3303

• msanches
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Господин Воев,

Безкрайно благодаря за бързият отговор. Без да преувеличавам, вие сте първият човек, който ми дава някаква информация. БЛАГОДАРЯ!
За съжаление, едва ли ще стане с долекуването, защото използвахме въпросният талон №7, за да може да се ампутира и вторият крак, в случая това беше животоспасяващо.
Днес отново ще се опитам да говоря с лекарката, защото въпреки безумните изисквания на НЗОК, за мен не е реално да отпратиш човек с два отрязани крака след три дни. Та това не е лека операция, става дума за важни органи....
Ще пиша тук, защото информацията, която се предоставя в този форум е много полезна и би могла да помогне и на други хора.

Още веднъж Благодаря!

Поздрави!

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 11 months ago #3304

• msanches
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Г-н Воев,

Какъв е реда да получа антидекубитален дюшек? Т.е. мога ли например, преди да я изпишат от болницата, да го закупя със собствени средства, които после да ми бъдат възстановени от АСП? Освен фактура, какви други документи са ми необходими за пред тях след като не е нужен ТЕЛК?

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 11 months ago #3306

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
За да получи целева помощ от Агенция за социално подпомагане /АСП/ в размер на 372лв за да закупите антидекубитален дюшек трябва да са изпълнени следните изисквания:

1. Молба до АСП придружена с Медицински протокол от ЛКК в който да е изписан антидекубитален дюшек.
Внимание! Има изисквания от коя ЛКК важат за АСП медицинските протоколи.
2. Издава се Заповед за отпускане на целева помощ от Агенция за социално подпомагане в размер на 372лв
3. Превеждат се на правоимащия/баба Ви/ 372лв по сметката която сте дали в молбата или по пощенски адрес
На практика около 2 месеца е времето за получаване на помощта.

За да се издаде медицински протокол за антидекубитален дюшек от ЛКК трябва:
1. Нуждаещият се да е лежащо болен/баба Ви на 77г. с 2 ампутирани крака е лежащо болна/. Пише се в протокола-лежащо болна.
2. Има 4 основания като заболявания, единият от които е: "Усложнени невромускулни заболявания довели до принудително залежаване в една и съща поза". Това е текста за възрастни хора-Общ случай. Именно този текст е най-добре да пише в Епикризата от болницата при изписване, в краен случай личния лекар издава Етапна епикриза с този текст.

Антидекубитален дюшек може да се получи веднага от нас срещу 150лв депозит-това е нашата социална програма. Подробно е описана на страница Социална програма "Воев" за количка, стол, дюшек.
voevmedical.com/дюшек-количка-стол
Може да се обадите и на стационарните ни телефони 02/851 9962, 02/8519375 за подробности и указания.

Когато получите целевата помощ от АСП ни доплащате до 372лв т.е до помощта и до стойността на дюшека и ние издаваме фактура+ касов бон+ Приемо-предавателен протокол т.е документите необходими за отчитане в АСП.
Георги Воев, www.voevmedical.com
Last Edit: 2 years, 11 months ago от etvoev.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 10 months ago #3323

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 09 август 2014г. Д.Д Въпрос за закупуване на скутер със заболяване ДЦП

/Аз съм инвалид от раждане заболяването ми е детска церебрална парализа /2 група/ по жизнено
Подвижен съм но трудно ходя
Въпросът ми е имам ли право на акумолаторен скутер безплатно защото не мога да си го позволя скъп ми е за закупуване
Имам решение на ТЕЛК
Аз съм на 54г и трудно се предвижван нямам семейство майка ми е на 75г болна
Нямам книжка за МТС

Кратък отговор на Георги Воев

Със заболяване детска церебрална парализа /ДЦП/ имате право на целева помощ от Агенция за социално подпомагане / АСП/ в размер на 3019лв.

За да получите помощта от 3019лв необходимо е да представите в Дирекция "Социално подпомагане"ДСП/ по адреса на личната Ви карта:
-Медицински протокол на ЛКК
-Удостоверение от психиатър че сте в състояние да управлявате акумулаторна количка
-Молба до ДСП
Не необходима книжка за управление на МПС

Трябва да внимавате при подготовката и подаване на комплекта документи в ДСП, за да не получите отказ за помощта.
При отказ на ДСП процедурата е сложна и продължителна във времето.
Препоръчваме предварително да ни се обадите на телефоните ни 02/851 9962, 02/851 9375 или посетите магазина ни в центъра на София на ул. Шандор Петьофи № 1 за повече подробности.
Информация по въпроса има на страниците във сайта ми www.voevmedical.com
"Права, инвалиди, хора с увреждания, възрастни"
"Права и проблеми
- "Откази АСП"
- "Въпроси и отговори"
-"Корупционни практики"
"Социално министерство"- "Въпроси и отговори"

Освен скутера имате право и на помощ за закупуване на:
-тоалетен стол и стол за баня или комбинирания вариант-комбиниран стол

Подробния отговор на Георги Воев може да намерите на страница Права и проблеми в раздел Въпроси и отговори http://www.voevmedical.com/права-и-проблеми/въпроси-и-отговори

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 10 months ago #3336

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
20.08.2014 Актуализация

Въпроси за: Целева помощ за преустройство на жилището

Антидекубитален кръг, гаранционен срок на комбиниран стол

19.08.2014 В.М ЗДР.Г-Н ВОЕВ,ИМАМ ПИТАНЕ КЪМ ВАС.НАЛОЖИМИ СЕ ДА ЗНАМ КОЛКО ГОДИНИ Е ГАРАН.СРОК ЗА КОМБИНИРАНИЯТ ТОАЛЕТЕН СТОЛ/ПОЛУ4ЕН Е НА 01 09 2011/ЗА СИНА МИ КОЙТО ИМА ТЕЛК 100 ПРОЦЕНТА,ПОЖИЗНЕНО НА 35Г,БИХТЕ ЛИ МИ ПИСАЛИ.ПОКРАЙ ТОВА,РАЗБРАХ ОТ ДРУГИ ЛИЦА,КОИТО СА ВИ ПИСАЛИ,4Е ИМАЛО И ЦЕЛЕВА ПОМОЩ ЗА ПРЕУСТРОЙСТВО НА ЖИЛИЩЕ.ЗНАЕТЕ ЛИ ЗА КЪКВО ТО4НО СЕ ОТНАСЯ.АЗ ЩЕ ВИ КАЖА.ИСКАМЕ,ДА СЕ СМЕНИ ДОГРАМАТА НА СТАЯТА,КАДЕТО Е ДЕТЕТО,ЗАДА МОЖЕ ДА СЕ РАЗШИРИ ВРАТАТА И ТАКА ДА МОГА ДА ГО ИЗКАРВАМ НА ТЕРАСАТА С КОЛИ4КАТА.ПРО4ЕТОХ,ДОСТА ПИСМА НА КОИТО ОТГОВАРЯТЕ,МНОГО 4ОВЕШКИ И У4ТИВО.ПОЗДРАВИ И ЩЕ 4АКАМ ОТ ВАС ПИСМО.

Допълнително зададен въпрос:

ЗДР.Г-Н ВОЕВ.ОТНОВА ВИ ПИША И ПАК С ПИТАНЕ.ДОСТА ПОПРО4ЕТОХ,ЗА СРЕД.ЗА ИНВАЛИДИ.ЗНА4И ОСВЕН ОСНОВНИТЕ РАБОТИ,КОИТО ПОЛУ4ИХМЕ,КАТО;СТОЛ,КОЛИ4КА,ВЪЗГЛАВНИЦА И ДЮШЕК,ИМАЛО И КОЛОН ЗА ВДИГАНЕ НА БОЛНИ,АНТИДЕКУБИТАЛНИ КРЪГОВЕ.ТЕЗИ НЕЩА КАК МОГА ДАГИ ПОЛУ4ИМ И ЗА НАС.МАЙ МНОГО ВИ НАТОВАРИХ,НО ВИЕ ЩЕМИ КАЖЕТЕ ИСТИНАТА.ПОЗДРАВИ.
Last Edit: 2 years, 6 months ago от etvoev.
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.34 seconds