Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

15.12.2017. Зададени въпроси.Отговори.Коментари
(1 разглеждат) (1) Guest

TOPIC: 15.12.2017. Зададени въпроси.Отговори.Коментари

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 3 months ago #3365

• etvoev
  • Онлайн
  • Gold Boarder
  • Помощни средства за хора с увреждания
08.09.2014 Р.Д от Пловдив Въпрос за болнично легло

Моля да ми отговорите болнично легло влиза ли в списъка на помощните средства за инвалиди.
Синът ми има решение на ТЕЛК-98% неработоспособност с чужда помощ което вече изтича.
На 24.09.14 му предстои преосвидетелстване от ТЕЛК.
През 2011 г. пострада много тежко при автомобилна катастрофа.Отстраниха му хранопровода и миналата година в Пирогов му направиха пластика.
От тогава до днес той не може да лежи в хоризонтално положение защото получава рефлукси, аспирира и започва да се задушава.
Преди по-малко от месец в следствие на непълноценното хранене падна и си счупи шийката на тазобедрената става.Отново операция, винтове в костта и най-малко 6 месеца не трябва да стъпва на счупения крак.
Сега още повече му е необходимо удобно легло-имам предвид болнично легло на секции, най-вече заради проблема с новия хранопровод.
Въпросът ми е – има ли право на помощ от соцалните служби или трябва сами да си го закупим.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 2 months ago #3371

• etvoev
  • Онлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 23 09 2014г

Всеки който може да помогне със съвет може да пише във форум и аз ще препратя на Г.С в електронната поща. Георги Воев

22 09 2014 Г.С
Позволявам си да Ви занимавам със следния проблем:
Синът ми на и 13 г и има ТЕЛК 92 % преосвидетелстван от 08 Юли 2014 г, с дата на инвалидизация 01.05.2001 г-дата на раждане,94 % срок 2 г.
След тези 2 г не съм викана от ТЕЛК, нито съм вземала стотинка за детето,дори и нормални детски.
Постоянно по болници,3 операции,нови болести,без никаква помощ;) Затънахме в борчове, а от социалните се чудят защо не сме били попълнили при тях молба през годините. Е как ….като никой не ми казава, че без да сме викани в ТЕЛК мога искам каквото и да е ..От социалните отказват да изплатят от 1 до 3 години назад. Защо и аз не разбрах, около 7 000 за 3 години. По форумите четох, че в различните градове, в различни ситуации, де плащат, де не плащат. А дори не знам към кого да се обърна и какво да предприема. Бясна съм и ……обезверена

Отговор на Георги Воев

Мога единствено да Ви помогна със съвет за помощните средства. За тях съм компетентен.
Ако зная уврежданията и диагнозата/диагнозите/ мога да Ви бъда полезен и да Ви кажа какво да направите, за да получите на практика безплатно помощни средства. Включително сина Ви може да получи безплатно скутер/акумулаторна количка, с който да ходи на училище и т.н.

За съжаление за другото-за детски, за месечни помощи, добавки и т.н. не съм запознат и не мога да Ви помогна.
Най-добре е да се опитате да получите подробна информация от Дирекция „Социално подпомагане“.
Ако имате късмет може да попаднете на компетентен и човечен служител, които да Ви информира за правата на сина Ви.
Може да поискате и среща с Началник отдела или Директора в Дирекция „Социално подпомагане“ ако не са Ви обърнали достатъчно внимание служителите.

Може да прочетете и Правилника за приложение на закон за интеграция на хората с увреждания/ППЗИХУ/.

Така например има цял раздел Месечна добавка за социална интеграция:
Чл. 28. Добавката по чл. 42, ал. 2, т. 4 от Закона за интеграция на хората с увреждания се изплаща при извършено балнеолечение или рехабилитационни услуги в обекти, отговарящи на стандартите по Наредба № 30 от 2004 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Физикална и рехабилитационна медицина“ (обн., ДВ, бр. 85 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 102 от 2009 г. и бр. 67 и 92 от 2010 г.). Разходооправдателният документ за извършеното балнеолечение или рехабилитационни услуги се представя в едномесечен срок от крайната дата на ползването им в дирекция „Социално подпомагане“ по постоянен адрес.
(2) Добавката е в размер до трикратния размер на гарантирания минимален доход, но не повече от действително направения разход съгласно представените документи.
(3) Добавката се ползва, когато не се получава на друго правно основание.

Чл. 29. Месечната добавка за диетично хранене и лекарствени продукти е в размер 15 на сто от гарантирания минимален доход.
……
Потребители казали Благодаря: ned

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 3 years, 1 month ago #3412

• etvoev
  • Онлайн
  • Gold Boarder
Актуализация 13.11.2014

Нов зададен въпрос на 11.11.2014г от семейство Ч.

11.11.2014 семейство Ч. Помощ за приспособление за управление на автомобил

Здравейте г-н Воев,
синът ми е със 100 % инвалидност, поради дисфункция на долни крайници. Има ли право на отпускане на помощ за приспособление за управление на автомобил по чл.42? Имаме отказ от местните социални служби с мотив, че не отговаря на изискванията по приложение 7, поради това, че не е с дисфункция и на долни и на горни крайници, а само на долните. Според Вас можем ли да обжалваме и на какво основание?
Благодарим предварително.
сем. Ч

Краткия отговор на Георги Воев

Така както сте ми задали и описали въпроса имате право на целева помощ.

Аргументите за такъв отговор са на основание ППЗИХУ и може да ги намерите на страница:

Въпроси и отговори http://www.voevmedical.com/права-и-проблеми/въпроси-и-отговори
Потребители казали Благодаря: ned

Re: 13.06.2015. Зададени въпроси.Отговори.Коментари 2 years, 6 months ago #3530

• etvoev
  • Онлайн
  • Gold Boarder
Добавени въпроси 13 06 2015

01 06 2015 В.П. Въпрос свързан с отпускане на Помощ за преустройство на жилището

ЗДРАВЕЙТЕ.БИХ ИСКАЛА ДА ВИ ПОПИТАМ ЗА СЛЕДНОТО.ЩЕ РАЗШИРЯВАМЕ,ВРАТАТА НА ХОЛА,НО ТРЯБВА ДА СЕ СМЕНИ ЦЯЛАТА ДОГРАМА,ВЕ4Е СМЕ ПУСНАЛИ ПОРЪ4КАТА /ЩЕ СЛОЖИМ PVC/НЕ МУ БЕШЕ ВРЕМЕТО,НО ДА МОЖЕ ДА ИЗЛИЗА БОЛНИЯТ С ИНВ.КОЛИ4КА НА ВЪН НА ТЕРАСАТА,ТАЗИ ПРОМЯНА ДАЛИ ЩЕ МИ Я ПРИЗНАЯТ ЗА ЦЕЛЕВА ПОМОЩ В АСП ,КАЖЕТЕ МИ КАКЪВ Е РЕДА.ГОЛ.НИ СИН Е С 100ПРОЦЕТА ОТ ТЕЛК ПОЖИЗНЕН.ПОЗДРАВИ И ЛЕКА РАБ.СЕДМИЦА.

Отговор на Георги Воев

Вижте Права и проблеми– Въпроси и отговори
в сайта ми voevmedical.com/
на страница Въпроси и отговори

Въпроси и отговори

Вижте 18 01 2015 И.Г. Въпрос за целева помощ 600лв. за преустройство на жилището

Допълнително питане от В.П.

ЗДР. БИХ ТЕ ЛИ МИ ПОМОГНАЛИ ЗА МОЯ ВЪПРОС.ПОЗДРАВИ.

Допълнен отговор на Георги Воев

Отговора на Вашия въпрос се съдържа в чл.50
от Правилник за приложение на Закон за интеграция на хората с увреждания ППЗИХУ

Чл. 50. Хората с трайни увреждания с ...

Ако сина Ви отговаря на ...

Re: 13.06.2015. Зададени въпроси.Отговори.Коментари 2 years, 5 months ago #3555

• etvoev
  • Онлайн
  • Gold Boarder
Добавени въпроси 11 07 2015

11 07 2015 М.К Какъв е редът за получаване на помощ от АСП за закупуване на 1) KY811/ 2С 10 несгъваем тоалетен стол; 2)Универсална проходилка модел180.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 2 years, 2 months ago #3582

Здравейте, майка ми е на 84г., с прекаран инсулт, в момента здравословното й състояние е влошено.Има артериосклероза и силно главоболие, световъртежи и високо кръвно,поради това трудно се движи сама. Има ли право да получи средства от АСП за закупуване на проходилка? Ако -да, първо към личния лекар ли трябва да се обърна за документи?
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.17 seconds