Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

28.09.2017. Зададени въпроси.Отговори.Коментари
(1 разглеждат) (1) Guest

TOPIC: 28.09.2017. Зададени въпроси.Отговори.Коментари

28.09.2017. Зададени въпроси.Отговори.Коментари 4 years, 11 months ago #2458

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
  • Помощни средства за хора с увреждания
This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.

Въпросите публикувани по-долу са зададени в електронната ми поща E mail:etvoev@abv.bg
Отговорил съм на хората, които са ги задали. Ако отговорите могат да представляват интерес за Вас може да ги намерите на страница Права и проблеми в раздел Въпроси и отговори. Част I(от 2012г. до декември 2016г Въпроси и отговори , страница от http://www.voevmedical.com/ и http://www.etvoev.com/. [/b]
Част II. Помощни средства, въпроси и отговори(от 17.12.206г зададени въпроси и отговорите им) Помощни средства, въпроси и отговори

Въпросите са с пълния текст, автентични и не са редактирани дори когато има явни грешки в тях. Изписвам само инициалите на задалите въпросите за да запазя тяхната анонимност.

Въпросите са свързани с правата на инвалидите с ТЕЛК, възрастните хора, хората с увреждания без ТЕЛК, болните хора във връзка с помощните средства, отпусканата целева помощ от Агенция за социално подпомагане (АСП), злоупотреба с правата от длъжностни лица. Съвети за устояване на правата, както и злоупотреба от длъжностни лица има на страница Корупция при помощ от АСП. За действителни случаи на отказ на АСП за отпускане на целева помощ, обжалване и последващо отпускане на помощта може да научите на страница Откази на АСП

Във времето броя на въпросите нарасна много. За по-голяма прегледност и лесно търсене напоследък публикувам само въпросите с пълният им текст. Ако отговора на даден въпрос ви интересува може да го намерите на страница Права и проблеми в раздел Въпроси и отговори Въпроси и отговори . Ако някои от въпросите предизвикат дискусия по темата може да изразите мнение, коментари или добавяне на допълнителна информация тук във форума. По даден въпрос ако има интерес мога по ваше искане да разширя коментара си и да го публикувам във форума. За връзка с мен може да пишете и на електронната ми поща E mail:etvoev@abv.bg.

Темата е разширена с въпроси зададени на Министерство на труда и социалната политика от хора с увреждания и техните близки. Разширените коментари на Георги Воев може да намерите на страница МТСП. Въпроси и отговори http://www.voevmedical.com/мтсп-отговори-помощни-средства

В същият раздел Права и проблеми на страница Откази на АСП има разгледани действителни случаи. Там може би ще намерите и подобен на Вашият случай, ако имате отказ от Социално подпомагане.

Въпроси може да задавате тук или на електронната ми поща etvoev@abv.bg.
Георги Воев, управител на "Воев-София" ЕООД, удостоверение № 099/2008 г. на Министерство на труда и социалната политика-Агенция за хората с увреждания,
=====================================================================

Последни зададени въпроси

Ако отговорите могат да представляват интерес за Вас може да ги намерите на страница Права и проблеми в раздел Въпроси и отговори Въпроси и отговори . Всички въпроси зададени от 2012г до 17.12.2016г

Част II. Помощни средства, въпроси и отговори(от 17.12.2016г нататък зададени въпроси и отговорите им) Помощни средства, въпроси и отговори

• 25 09 2017 М.И. Целева помощ от АСП за перука, дамско тупе, епилация

Попаднах на вашият мейл от нета. Добре ,че ви има. Имам проблема от 7години. Съвсем случайно научих за тази възможност. Личната ми лекарка нямаше никаква информация.
След консултация ми даде направление и ме прати да иптам в Кожен диспансер.Там изобщо не бяха чували за такава услуга и комисия.Препратиха ме да питам в Онкодиспансера.Там също не знаеха нищо по въпроса. И пак случайно една г-жа от опашката на рецепция ме насочи към една болница в града. Там на рецепция ми казаха -да има такава комисияОставете епикризи,Копие от лична карта и 20 лв. 20лв са 20% от 100лв. След седмица взех протокола и подадох документи в АСП . След 15 дни получих отказ …Протокълът е издаден от хирургична комисия ,а моят проблем ендокринологичен. Без никакви обяснения повече…поне да ми кажат къзе в града има такава комисия.
………
Моите въпроси…съгласно кой документ имам право на Перука. Сумата ,която отпускат твърда ли е или варира от заболяването ,от материалния статус на кандидатсващия . Аз съм пенсионер .За съжаление заболяването ми е необратимо. Еднократно ли получавам тази помощ или периодично. Имам ли право на помощ за епилация на лицето …т.к. окосмяването е почти мъжко ,а епилацията е не по-малко от 80 лв. на месец,затова и аз не я ползвам. …………………….
Освен перуки ,предлагта ли се и дамски тупета със залепване и какви са цените …по-скъпи или по-евтини от перуките иимам ли право на такова. Как да подходя от тук нататък

• 22 08 2017 В.Н. Връщане на АСП помощни средства

Когато бъде отпуснат пълен комплект за лежащо болен, но болният решава, че след време например инвалидна количка не му е нужна, а само дюшек, какво се прави? Задължително ли е да върне количката?

Отговор на Георги Воев:

Помощните средства купени с помощ от АСП са собственост на АСП.
Според закона щом не са нужни вече трябва да се върнат на АСП, за да се ползват и от други.
Никой не може да Ви задължи да се върне целия комплект-връща се това от което вече нямате нужда.
Това е по Ваша преценка от кое вече нямате нужда.
Друг е случая когато почине правоимащия преди да е изтекъл срока на експлоатация.
Тогава целия комплект трябва да се върне на АСП
Всички тези въпроси са в правомощията на АСП и е редно да се обърнете към тях, но не е лошо да си знаете правата.

25 08 2017 Допълнително зададен въпрос: фирмата какво правите с върнатия дюшек?

Здравейте отново. Имам друг въпрос. След като задължително трябва да се върне средство, което не се използва, например пасивен дюшек, вие от фирмата какво правите с върнатия дюшек? И нормално ли е пасивния дюшек да бъде без етикет, а само облечен в найлон? Благодаря.

Отговор на Георги Воев:

Здравейте,
Грешно сте разбрала. Не ги връщате във фирмата от където сте ги взели помощните средства, а ги връщате в АСП.

Ще разширя отговора си за хората на които АСП ще предложат да ползват върнатия от Вас дюшек без значение активен или пасивен и без значение как е опакован от Вас.

Моят съвет към тези хора е: Не вземайте от АСП дюшек ползван от други преди Вас. В дирекциите на АСП нямат условия за дезинфекциране на ползвани от други антидекубитални дюшеци. Искайте си от АСП полагащите Ви се 372лв за да си закупите нов антидекубитален дюшек. Това е Ваше право и никой не може да Ви го отнеме.

14 08 2017 С.А. Условия и необходими документи за кандидатстване за отпускане на помощ за закупуване на помощни средства за трудно подвижен,без телк.

Интересува ме какви са условията и необходимите документи за кандидатстване за отпускане на помощ за закупуване на помощни средства за трудно оодвижен,без телк

Отговор на Георги Воев: Вижте информацията на тази страница по-долу и на страници:

Инвалидна количка за 100лв и нова за 350лв

Права на инвалиди, възрастни хора, хора с увреждания, болни

от моя сайт voevmedical.com/

14 07 2017 E.В. Социалните ще отпуснат ли пари за облегалка, колан за трудно подвижни пора, въртяща се опора за крака и катерач за стълби

Майка ми е първа група с чужда помощ след инсулт.
Възползвахме се от безплатен дюшек, проходилка, стол и количка.
Направихме й операция на крака и вече не мога да я вдигам и извеждам навън.
Дали от социалните ще отпуснат пари за облегалка, колан за трудно подвижни пора, въртящото, нй което стъпва и катерач за стълби.

04.07.2017 М.Д. Система за събиране на урина при мъже

Здравейте, бих искала да попитам дали имате в наличност Система за събиране на урина при мъже Урокс/UROX

Отговор на Георги Воев

Преди години го продавахме.

Имаме по-добър вариант:
Катетри тип презерватив, изпускане на урина
Урошийтс презерватив се ползва заедно с Conveen уринаторна торбичка(600ml/45см) с 2бр. колани за прикрепване към крака.

20.06.2017 К. Д Проблем със задържане на краката към педалите, колело и 100% увреждане

Здравейте, синът ми е със 100% увреждане и имаме колело ,но има голям проблем със задържане на краката към педалите. До сега беше с лепки,които заших ,но не са добро решение. Можете ли да ми помогнете с решаването на този проблем.

11.06.2017 Л. К Финансиране на фирма на инвалид 54%
Въпрос зададен ми в електронната поща etvoev@abv.bg Помощни средства, въпроси и отговори Част II

Имам 54% инвалидност с право на работа и съм собственик на ЕООД. Бих желала да кандидатствам по програмата за 2018 г., по програмата на АХУ за финансиране на фирми за козметично и фризьорски оборудване и за целта желая да си подготвя проект, какво ще ме посъветвате? Искам да си разширя дейността и обновя салончето си с цел по-добра печалба и нови клиенти.

Отговор на Георги Воев

На моята страница в сайта ми Права на инвалиди, възрастни хора, хора с увреждания, болни
съм публикувал някои съвети. Като начало прочетете информацията на тази страница.
Част от съветите:
“ …Практични съвети от Воев за хората, които ще кандидатстват по проектите:

-следете в сайта на АХУ за обявяване финансиране по проектите

-още сега, предварително се запознайте с методиката, изискванията и условията за кандидатстване. Четете внимателно.

-щом се обяви финансиране, насрочете си среща в АХУ за консултации, откъдето може да получите ценни съвети/ако желаят да ви ги дадат/

-важни условия за успех са:

– спазване стриктно на всички изисквания по методиката

– темата на проекта трябва да е актуална и значима за АХУ.

– преди кандидатстване задължително насрочване консултация в АХУ.

– работното място да е трайно/не сезонно/

– предвиденото оборудване в проекта трябва да е свързано с работното място и методиката.

-Използвайте времето преди обявяване на финансиране на проектите да се запознаете с методиката, където са описани изискванията. Когато се обяви финансирането започва да тече срок, времето през който ви трябва за подготовка на документите…“

05.06.2017 В.Й. Инвалидна количка на ток,тип скутер, отпуснат преди 6 години, сега починал.

Имам нужда от съвет и срещнах вашия имейл в нета.
Става въпрос за инвалидна количка на ток,тип скутер,който беше отпуснат на майка ми преди 6 години. За съжаление тя почина преди няколко дни.Гаранцията на скутера е 10 години.
Искам да попитам има ли някаква възможност да остане да го ползва баща ми, да кажем с плащане на някаква сума от наша страна за оставащите четири години.

11.04.2017 С.С Дете на 3г. Кой назначава специализираните уреди- проходилки, колела и т н?

Извинявам се, ако задавам въпроса не където трябва, но съм в пълно невидение по темата.
Дъщеря ми е на 3г диагностицирана с ДЦП. В ТЕЛК решението не е допълнително написано нищо освен степента-75%
Правим изследвания, ходим на прегледи и правим всеки ден рехабилитация с рехабилитатор.
Не е проходила все още и се интересува ме кой назначава специализираните уреди- проходилки, колела и т н?
Искам да и помогна да бъде самостоятелна доколкото е възможно за състоянието и.
Ако може някои от уредите да са и полезни бих желала да и служат, но няма информация. – кой , какъв/ какво би и било в полза?

31.03.2017 И.И Днес си получих заповедта-отпускат ми средства за обувки и стелки-това,за което се борих през тези месеци.Равносметката от моето "опълчване" е 1 пропусната година и 1 ненужно явяване на ТЕЛК,което да докаже/не знам на кого/,нещо вече доказано и описано в документите ми. Развитие на случая отразен по-долу на тази страница (• 17.12. 2016 И.И. Получен отказ от АСП за ортопедични обувки и стелки с изтекъл срок за обжалване)

• 17.03.2017 А.Г Скутер предпазващ от дъжд. На какво имам право с ДЦП освен скутера?
Допълнителен въпрос 24 03 2017 от А.Г на 23.03.2017 Имам ли право на бастун от АСП?

Аз искам да ви попитам няоколо неща, тъй като вие ми дадохте скутер чрез общината преди известно време където аз съм ви много благодарен, че вече не съм затворен в къщи скутера е моят живот! Първият ми въпрос е дали имам право за още безплатни неща? Втория е тези скутери внос от чужбина ли са и ако ДА вие правите ли внос по поръчка, същност аз търся нещо затворено да ме препазва от дъжд дори и за по дълго пътуване градско аз съм ви прикачил едни неща да видите какво търся inv-kolichki.eu/viewnews.php?id=82 Третият е дали моя скутер има давност? Аз съм отворен за съвети тъй като вие сте най – внимателна и сериозна фирма, затова питам вас!

Отговор на Георги Воев

…дали имам право за още безплатни неща?
За да Ви отговоря на този въпрос трябва да имам информация за:
Какво Ви е заболяването, какви са уврежданията, за какво сте получил целева помощ от АСП и т.н.
Втория е тези скутери внос от чужбина ли са и ако ДА вие правите ли внос по поръчка, същност аз търся нещо затворено да ме препазва от дъжд дори и за по дълго пътуване градско аз съм ви прикачил едни неща да видите какво търся inv-kolichki.eu/viewnews.php?id=82

От Израел има подобни скутери. Много са скъпи и по принцип са финансово недостъпни за хората от България.
Третият е дали моя скутер има давност?
Скутерите с помощ от АСП са за 10 години. След като изтекат 10 години имате право на нов без да връщате старият скутер.

Допълнителна информация към зададения въпрос 20.03 2017: с 95 „% валиност съм получил съм само скутера, заболяването ми е Детската церебрална парализа , имам парализа на дясната страната и трудно говоря

Отговор на Георги Воев
Имате право на целева помощ от АСП още на:
тоалетен стол и стол за баня или комбинирания вариант
антидекубитален дюшек и възглавница(ако сте лежащо болен!)

вижте страница: Инсулти, множествена склероза, мускулна дистрофия…

Инсулти, множествена склероза, мускулна дистрофия…
Можете да кандидатствате с проект пред АХУ за безвъзмездна субсидия до 20 000лв

вижте страница: Права на инвалиди, възрастни хора, хора с увреждания, болни

Права на инвалиди, възрастни хора, хора с увреждания, болни
Допълнително зададен въпрос от А.Г на 23.03.2017 Имам ли право на бастун от АСП?

Отговор на Георги Воев: Вие сте получил целева помощ за акумулаторна количка(скутер) тъй-като не можете да се придвижвате сам и са Ви увредени краката и ръцете. Ако може да се придвижвате с бастун нямате право на скутер. Кое избирате-скутер или бастун?

• 25.02.2017 Е.Х Операция на тазобедрената става – трябва да се заплатят 1600лв. Парите възстановяват ли се от социалните?

Искаме да попитаме нещо относно помощи за инвалиди. Тъй като свекърва ми има ТЕЛК 95% и е трудно подвижна имаме отпуснати колички и т.н. Тези дни тя падна и си счупи крака направиха и операция като и поставиха паланка на тазобедрената става и трябва да заплати 1600лв. От наши близки знаем че тези пари се възстановяват от социалните но от там казаха че те давали само колички. Може ли да ми кажете къде и как трябва да оправим документите ако наистина е така.

• 19.02.2017 З.С Как да кандидатствам за отпускане на субсидия за самостоятелен бизнес

Искрено се радвам, че попаднах на Вашия адрес. По професия съм учителка по математика и информатика, но за съжалени 8 години почти без работа. С решение на ТЕЛК 74% за диабет, ХОББ и др. с право на работа. Навърших възраст за пенсиониране, но не ми достигат 2 години трудов стаж. Водих се на бюро по труда и за 8 години нямам нито един пропуснат подпис, но без резултат. Сама съм и не бих желала да Ви товаря с това тази безработица как се отразява на здравето ми.

Ясно е, че никой не информира за правата на хората с ТЕЛК ( имам впредвид служители от АСП ) и аз много се надявам да получа пълна информация от Вас как да кандидатствам за отпускане на субсидия за самостоятелен бизнес. Желая да сте живи и здрави и предварително много благодаря.

• 11.02.2017 Р.М Връщане на помощни средства – инвалидна количка при починал човек

Здравейте , казвам се …и имам един въпрос , по който четох доста из интернет и също Вашите полезни съвети но не можах да открия отговора.
Моят баща беше инвалид и ползваше помощни средства от Социално подпомагане – рингова количка, тоалетен стол , проходилка и бастун.Баща ми почина .
Всички пособия са с изтекъл експлоатационен срок с изключение на ринговата количка .Прочетох във вашите съвети че тези които са с изтекъл срок не се връщат. А тези които не са с изтекъл срок – трябва ли нещо да се направи с тях и някой търси ли ги?
Странно че няма никаква информация в интернет.
Благодаря предварително.

• 23.01.2017 М.С. от София Покупка с помощ от АСП. Помощни средства при наличие на ТЕЛК
През декември 2016 бях преосвидетелствана от ТЕЛК (100% т.н.р. с чужда помощ). В приложение Ви изпращам решението на ТЕЛК-…
Необходимо ми е да закупя от Вашия магазин с помощ от АСП (решение по заявление-декларация СОЦО/Д-С-КС/1897/09.12.2016г.) следните продукти:
1бр Сгъваем тоалетен стол LK8005W на колела (Цена 205 лв. Помощ АСП 205 лв.)
2бр. Канадки с фиксирана гривна черна (Цена 19 лв. Помощ АСП 14 лв.+ 5 лв. доплащане).
Във връзка с това имам следните въпроси:
1. Как се организира плащането в този случай, при който АСП покрива разходите?
2. Възможна ли е доставка в дома и в какви срокове?
Предварително Ви благодаря за помощта!

28.12.2016 Г.К Стол за баня за хора с тегло до 225кг и ролатор за хора със свръх тегло до 225кг

Бих искала да Ви попитам за условията за получаване на помощни средства.
Интересувам се от такива за тежки хора, а именно: стол за баня за хора с тегло до 225кг модел 0809773
и р олатор за хора със свръх тегло до 225кг модел 0806511.

Аз съм със 74% инвалидност и имам протокол от ЛКК от март месец2016 г. за стол и ролатор, но ТЕЛК-а ми е до 01.01.2017 г.,
на 14.12.2016 г. се явих отново на ТЕЛК и ми дадоха 100% до 01.12.2018 г.

Ще Ви бъда благодарна ако ми отговорите какво може да се направи?

Отговор на Георги Воев
Целева помощ от АСП се отпуска за стол за баня в размер на 126лв и за тоалетен стол 205лв или за комбиниран вариант 331лв.
Закона не прави разлика дали е за тежки хора или за хора с нормално тегло.
По принцип помощните средства за тежки хора са по-скъпи тъй-като са с усилени конструкции.
За това към отпуснатата целева помощ от АСП има доплащане с лични средства.
...и имам протокол от ЛКК от март месец2016 г. за стол и ролатор...
Целева помощ се отпуска за проходилка(обикновена) в размер на 72лв.
Ролатора е тип проходилка , но по принцип е по-скъп.
За това към отпуснатата целева помощ от АСП има доплащане с лични средства.

Ако в ТЕЛК-а от 01.01.2017 са изписани помощните средства към Заявлението АСП за целева помощ прилагате копие от ТЕЛК,
ако не са изписани помощните средства трябва Медицински протокол от ЛКК с изписани такива.
Вижте информацията във:

Въпроси и отговори Въпроси и отговори

Помощ за закупуване Помощ за закупуване

----------

• 17.12. 2016 И.И. Получен отказ от АСП за ортопедични обувки и стелки с изтекъл срок за обжалване

Здравейте!Казвам се … от Пловдив.Пиша ви по повод на получен отказ от Соц.подпомагане – Пловдив за даване едновременно на 2 помощни средства – ортопедични обувки и стелки.Може би знаете за случая,при който служителите оказват натиск върху правоимащите лица,ако те получават повече от 1 средство – в заявлението да задраскат второто.Същото се случи и с мен,само че аз не задрасках нищо и сега получих писмо-уведомление,в което се казва,че соц.подпомагане-Пловдив обжалва протокола ми, издаден от ортопедична ЛКК пред ТЕЛК – Пловдив на основание чл.112 от Закона за здравето.Съгласно същия този закон,протоколи се обжалват в 14-дневен срок от издаването им,а моя протокол е издаден на 29.9.2015 г т.е социалните го обжалват 1 г по-късно.Освен това аз за миналата година получих и обувки,и стелки без никой нищо да обжалва-представих им документите и получих сумата за покупка на средствата.

Молбата ми е,ако е възможно да ми кажете пред кого да обжалвам това писмо на Дирекция соц.подпомагане Пловдив,тъй като давностния срок по чл 112 ал.1 т.2 отдавна е изтекъл.

Благодаря ви предварително!

19.12.2016 Допълнителни подробности към зададения въпрос от И.И.
за получен отказ от АСП за ортопедични обувки и стелки с изтекъл срок за обжалване

Здравейте!Да уточня някои неща,защото явно не съм се изразил ясно.На 29.9.2015 минавам на преглед пред ортопедична комисия,която ми издава протокол,който протокол представям през м.октомври 2015 г пред ДСП-Пловдив заедно със заявление за отпускане на помощните средства,описани в протокола,проформа фактура,удостоверение за банкова сметка.Получавам заповед,че ми отпускат пар.сума за закупуване и изработка на ортоп.средства,а малко по-късно получавам и превод на сумата в банковата си сметка.Следва изработка и покупка на ортоп.средства,като аз през м.декември 2015 г представям пред ДСП-Пловдив разходооправдателни документи-приемо-предавателен протокол,оригинална ф-ра с касова бележка.Казано накратко-за миналата година съм получил всичко полагаемо ми се.Ако те са обжалвали тогава,защо ми приеха документите и ми отпуснаха сумата?Освен това аз за миналата година не съм получил никакво писмо,че някой някъде обжалва протокола.Проблемът настъпи едва тази година,когато отидох да подавам заявление,че искам и двете средства,но пак не съм получил писмен отказ-взеха ми документите,но ги отделиха настрани,маркираха ги с оранжево листче,а аз получих входящо листче без подпис и печат.Служителката ми каза устно,че ме праща на ТЕЛК.Единствения документ-уведомително писмо,в което пише,че ми обжалват протокола от ЛКК,получих на 17.12.2016 г,като изх.№ е от 14.12,а пощенското клеймо е от 15.12.2016 г.За това писмо никъде не съм се подписвал – то беше пуснато в общата пощ.кутия на входа.Като тяхното основание за обжалването е чл.112,само че по този член те отдавна са изпуснали срока,защото е трябвало 2015 г да обжалват,а не година по-късно.Затова потърсих съдействие.

Отговор на Георги Воев...

• 20 10 2016 Р.М. Права с хроничен нефритен синдром, 80% т.н.р ТЕЛК

Искам да попитам какви права имам с ТЕЛК с диагноза хроничен нефритен синдром, 80% т.н.р ТЕЛК.

[b]• 08 08 2016 Д.К. Въпрос за втори протокол на ЛКК за помощни средства и страх от измама

Привет!Случайно попаднах на сайта Ви,търсейки отговори по повод засягащи ме въпроси за помощните средства за баща ми.Той претърпя исхимичен инсулт.Постъпвайки в отделение за рехабилитация,с мен се свърза човек,който ми предложи помощни средства.С охота се съгласих,защото имам нужда от тях.Четейки статийте Ви ризбарим,че някой се опитва да се възползва от състоянието на баща ми и моето невежество в момента.Имам нужда от съвет.Този човек незнам как,но ми донесе протокол в къщи от ЛКК…подписах го.В протокола пише ,че трябва да вземем матрак,тоалетен стол и възглавница.Възстановяването на татко протича добре и смятам,че няма да имам нужда от матрака и възглавницата,а по-скоро ще ни трябват проходилка или бастун…не съм сигурна какво по-точно.Въпросът,който ме вълнува много е,след като вече ЛКК е решила ,че ни трябват гореизброените помощни средства и да речем ни отпуснат средства за тях,дали като имам нужда примерно от бастун ще можем да вземем нов протокол?!Благодаря предварително за отделеното време!

• 07 04 2016 П.И. Безплатно получаване на антидекубитален дюшек

Господа, моля Ви обяснете ми как уж безплатно се получа антидекубитален дюшек, а трябва да се заплати.
Първо се купува и заплаща, а след като от Социално подпомагане изплатят средствата – това е помощта.Объркана съм.
Моля Ви, страшно много и бързо баща ми се нуждае от този дюшек.Става на рани.Помогнете му! Умолявам Ви.

• 28 03 2016 Г.У. Болнични за гледане на 82 годишна жена
Бихте ли ми отговорили, какви документи ми са необходими за да ги подам в ТЕЛК и кой трябва да ми ги издаде.
Казвам се ... работя като учителка в ПГЕЕ – .... В момента майка ми е в клиниката за съдови заболявания на мозъка в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив на бул. „Васил Априлов“ с инсулт. От клиниката ми казаха, че личния лекар трябва на подготви пакета от документи, но той пък ми каза, че докъто тя е при тях в болницата е тяхно задължение да ми дадат искане за освидетелстване пред ТЕЛК, че майка ми има нужда от постоянни грижи, като лежащо болна.
Моля Ви да изброите всички необходими документи, които трябва да набавя, за 82 годишната ми майка, така че мога да получавам болнични за да я гледам. Мисля, че възрастните ни родители заслужават да завършат живота си достойно, добре обгрижвани.

26 03 2016 П.Г. Еднократна помощ за преустройство на жилището

Здравейте,прочетох за вас в нет-а. Бих се радвала да ми разясните някои неща. Дъщеря ми пострада тежко при катастрофа през март 2014 г. С ТЕЛК 95 % инвалид с чужда помощ е. Получихме всички помощни средства като количка,дюшек,възглавница и т.н. Но ми беше отказана категорично възможността да и бъда личен асистент. Според законът на социалната политика,това,че съпругът ми работи не ми дава право на това. Получава инвалидна пенсия и пътни. Има ли право на еднократна помощ за преустройство на жилището,ако то не на нейно име,и ако има,каква е процедурата ?

============

01 03 2016 М.Ц Запитване за акумулаторна количка

Искам да попитам: Как става доставката, поддръжката и ремонта на акумулаторни колички и други помощни средства за хора от провинцията? Със собствен транспорт ли доставяте акумулаторните колички и аксесоарите към тях, грижейки се за техния ремонт през годините, или разчитате на куриерски услуги?

Отговор на Георги Воев

Ние имаме магазин само в София.
Цената на акумулаторните колички е формирана за получаване от магазина ни.
Доставката е за Ваша сметка със Спиди ако ще Ви доставяме с куриерска фирма.
Ако количката сте е взели /или ще е вземете/ от нас можем да уточним всички интересуващи Ви подробности.
Ако количката е с помощ от АСП Вие имате право на безплатен транспорт/от АСП/ от провинцията до нашият магазин в София, за да направите Вашият избор на место.

24 02 2016 Д.Д. Въпрос за надстройка за тоалетна чиния, смяна на тазобедрена става и помощ от АСП за помощни средства

Майка ми й направиха операция за смяна на тазобедрена става в понеделник – 22.02.2016. Предстой да я изпишат до края на седмицата. Полагат ли й се някакви помощни средства от Социално подпомагане и какви документи са необходими за отпускане на тези средства?

Отговор на Георги Воев

За да Ви отговоря трябва да зная колко възрастна е майка Ви и има ли други заболявания. Ако сте от София най-добре е да посетите магазина ни.
Има много особености.
С две думи:
Ако е възрастна жена/например над 70г./ и е трудно подвижна за дълго,
има права за помощните средства проходилка, тоалетен стол и стол за баня, инвалидна количка и т.н. както инвалидите без да има група инвалидност-ТЕЛК.

Ако е само смяна на тазобедрена става и след няколко месеца ще се възстанови напълно няма право на целева помощ от АСП за закупуване на помощни средства.
При смяна на тазобедрена става е желателно да поставите надстройка за повдигане на тоалетната чиния.
За надстройка за повдигане на тоалетната чиния не се отпуска целева помощ от АСП.

От нас може да закупите със свои средства такава надстройка

25 02 2016 Д.Д Допълнителен въпрос

Благодаря за отговора. Майка ми е на 54 години, но е с решение на НЕЛК София с 92% инвалидност преди смяната на ставата. Има доста други заболявания приди да се ноложи да смени става – мизъчен инсулт, инсурина зависим диабет, дискови хернии, луксация на торакални прешлени и други.При това положение на какво има право исъответно какви документи са необходими за получаване ако има право на нещо, и след колко време се получават средствата.

„Ако е възрастна жена/например над 70г./ и е трудно подвижна за дълго,
има права за помощните средства проходилка, тоалетен стол и стол за баня, инвалидна количка и т.н. както инвалидите без да има група инвалидност-ТЕЛК. “

Допълненителен отговор на Георги Воев

След инсулт ако е лежащо болна:
тоалетен стол и стол за баня или комбиниран стол, инвалидна количка, антидекубитален дюшек и възглавница
След инсулт ако е трудноподвижна:
тоалетен стол и стол за баня или комбиниран стол, инвалидна количка, проходилка и 3 ли 4 опорни бастуни

Медицински протокол на оторизирана/която да има право за социално подпомагане/ ЛКК в който да са вписани помощните средства.
Заявление до Териториалната дирекция „Социално подпомагане“ по адреса по лична карта+Медицински протокол на ЛКК

Повече подробности има на страница Ред за получаване

Важно! За да не получите отказ прочетете страница Откази на Социално подпомагане.
Ако сте от София, както Ви бях писал:

„Ако сте от София най-добре е да посетите магазина ни.
Има много особености.“

22.02. 2016 М.Ц. Въпрос за акумулаторна количка

Харесала съм си германска акумулаторна количка, която може да се внесе от Сърбия и е на достъпна цена – вмества се в лимита, който АСП отпуска за такива колички. Ако я поръчам чрез Вас, бихте ли могли да ми я доставите и за колко време? Ако ще отнеме много време, може ли трети човек да я внесе, но да ми я достави чрез Вас?

Отговор на Георги Воев

Не можем да сме Ви полезни със схемата на доставка, която ни предлагате.

С целева помощ от Агенция за социално подпомагане /АСП/ се предлагат акумулаторни колички, които са в лиценза ни. За тях е осигурен гаранционен и извън гаранционен сервиз. Тези ремонти на практика са безплатни за получилия целева помощ от АСП.
Това което може би не вземате в предвид е че тези акумулаторните колички с помощ от АСП се предоставят за 10 години.
През този срок има ремонти, парите за които се предоставят също от АСП.

30 01 2016 М.П. Надстройки за повдигане на тоалетна чиния. Канадки. Документи
Въпросът ми е дали този артикул се финансира от социално подпомагане.
Надстройки за тоалетни чинии повдигащи тоалетната. Повдигнати тоалетни седалки.
Също ми трябват и канадки- от най-големия размер- за над 100кг .
Какви документи са необходими?

Отговор на Георги Воев
Финансиране, целева помощ от социално подпомагане има за тоалетен стол, стол за баня или комбиниран вариант-комбиниран стол/ППЗИХУ, Приложение №7/.

Надстройките за тоалетна чиния не се финансират от социално подпомагане .
Може да закупите от нас надстройки за тоалетна чиния на свободна продажба.
Тоалетния стол поставен над тоалетната чиния/регулира му се височината/ може да изпълнява същата функция както надстройката.

Канадки за хора с тегло над 100кг
Канадки FDI Франция Comfort, Safe и Ergodynamic са за хора с тегло до 130кг.
Тези канадки са с накрайник/тапа/ против приплъзване, а модела Ergodynamic е с амортисьор.
Документи: Заповед от ДСП Социално подпомагане за отпускане на целева помощ /14лв/канадка/.
За свободна продажба не са необходими документи.

Ако сте от София заповядайте в магазина ни в центъра на София.
Носете/може и копия/ на епикризи, ТЕЛК от които са видни диагноза и заболяване, за да Ви кажем какви са правата и възможностите Ви за целева помощ.
Специализирана страница с информация за отпускане на целева помощ за закупуване на помощни средства: Ред за получаване.

Всяко помощно средство може да го вземете предварително и веднага плащайки му стойността, а парите в рамките на помощта от ДСП Социално подпомагане ще си ги възстановите след като получите помощта за него. Даваме такава възможност.

10 01 2016 Д.Ч. Изкачване на стълби

Интересувам се от цената на устройство за изкачване на стълби. Става дума за жилищна сграда в Ямбол, в която няма никакви подобни съоръжения. Апартаментът е на 1-я етаж, след 10 стълби само.

Отговор

Най-евтиният вариант е телескопична рампа.
Като начало с ролетка измерете дължината от първото до последното стъпало.
По тази дължина ще се ориентирате каква рампа Ви трябва.

Има и други варианти показани на страница Изкачване на стълби

28 12 2015 И.Х Средства за откриване на фирма

Случайно намерих информация,че е възможно при одобрен проект човек с увреждане да направи фирма изцяло със средсва,който му се отпускат ,като подпомагане.Моля да ми кажете дали трябва да има навършени 18 години?Моят син навърши 15 години тази година,почти през цялото време съм била личен асистент на детето,той е с генерализирани разстройства в развитието,подвижен е,но има нужда от контрол в социалните контакти,защото е аутист.Учи в Помощното училище в Благоевград ,в 8 клас е тази учебна година.Поради състоянието на детето,немога да започна работа ,ако можем да започнем бизнес,ще бъде идеално за нас двамата.Моля Ви да ми кажете как да се информирам добре и да направя необходимото ,за да успеем да развием фирма.

Отговор на Георги Воев
Подробна информация съм публикувал на страница
Права на инвалиди, възрастни и хора с увреждания, болни
Може да се консултирате със специалистите в Агенция за хората с увреждания /АХУ/.
Агенция за хората с увреждания осигурява финансирането на проектите.
Има методика публикувана в сайта на АХУ по която се изготвят проектите и има изисквания към кандидатите.
Може би вариант е и Ваш близък или познат, колега … който има ТЕЛК с над 50% увреждания.

05 12 2015 Х.М. Защо не ми отпускат и как да получа акумулаторна инвалидна количка?

Помествам текста на писмото без да съкращавам от текста, като запазвам само анонимността на Х.М. Подчертаното в текста на зададения въпрос с удебелен шрифт е от мен.

Аз съм … Имам 2 висши образования.Завършил съм Музикалната академия и журналистика-задочно.Работих 35 г в радиото и ТВ като муз. журналист и режисьор на муз.предавания.Автор съм десетина песни и химна на …От 99-та г съм пенсионер и помагам на дъщеря си в обущарницата от време на време..приемам и предавам поръчките на клиентите.От една година имам проблеми с дирекцията за соц.помощ…Преди година ми правиха операция от рак на бъбрека в болницата Св Анна Варна..Махнаха го…Имам диабет.получих невропатия-не мога да се държа на крака…Преди 2 години ми дадоха 100%инвалидност до живот в ТЕЛК -Св.Анна..През тази година от ДСП ми дадоха само една винетка без нищо друго?…Тази година се явих на ЛКК-Св.Марина.Имам протокол за ак.инв.количка,.В ДСП обаче отказаха ,даже не ми дадоха и вх номер на молбата.Не били задължени.Получих писмо след 3 месеца да се явя на ТЕЛК отново на 13 октомври в СвАнна.

Там не повярваха на протокола от ЛКК и отправиха в Неврологична клниика на СВ;Марина

Там лежах 6 дни.? скенера,различни изселдвяния,всеки ден вливания във вените….и така отново се явих на 15 ноември на ТЕЛК вече с проходилка,защото ми е все по-трудно да вървя.Там ме отправиха за психопреглед? в поликлиниката на Св Марина .На 1 декември отново се явих в ТЕЛК-а и започнаха да ми правят въртели-….Трябвало да отида при психолога /или психиатъра/.Той ме пита,как се казвам,коя година сме ,какво работя,зная ли дали чичото на Г.Бенковски е участвал в битката на Бородино …бил автор на 5 книги и не били платили нищо и му преиздавали трудовете и т.н. и дали мога да карам инв.количка по улиците при това движение и още щял съм да направя някоя катастрофа…….и т.н. Отново се наредих на опашката пред шеста стая и лекарката ми каза,че ще трябва да чакам до 13.30 за да ми отговори…Към 11.30 ме извика в стаята и ми каза,че не можели да решат…Трябвало да ми напишат характеристика от там където работя……….?!… Отговорих ,че съм пенсионер и отивам да помагам на дъщеря си в обущарското ателие само за 3 часа -от 9 до 12-да приемам и предавам поръчките…Тогава трябвало да представя бележка от счет
Last Edit: 3 weeks, 2 days ago от etvoev.
Потребители казали Благодаря: Deqna, ned, katrinata

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 11 months ago #2464

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Информацията актуализирана на 12.11.2012 Г.
добавен нов въпрос за проходилка и приспособления за тоалетна.
Потребители казали Благодаря: katrinata

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 11 months ago #2471

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Информацията актуализирана на 16.11.2012 Г.
добавен нов въпрос за скутер

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 10 months ago #2529

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Информацията актуализирана на 05.12.2012 Г.
добавен нов въпрос за проходилка

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 10 months ago #2542

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Информацията актуализирана на 21.12.2012 Г.
добавен нов въпрос за тоалетен стол

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 10 months ago #2544

Здравеите,бихте ли ми писали дали ако поръчам триколка с ръчно управление за инвалиди ще ползвам коледно намалениеvoevmedical.com/?p=4032http:// и за какъв период от време ги доставяте.Иколко ще е крайната цена.Благодаря предварително
Last Edit: 4 years, 10 months ago от Boika Xristova.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 10 months ago #2545

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Здравейте!
Както може би знаете, за три колесните велосипеди не може да се получи целева помощ за закупуване. Не са включени в Приложение № 7 на Правилника за приложение на Закон за интеграция на хората с увреждания.
Три колесният велосипед се изработват по индивидуална поръчка съобразно теглото и височината на човека за когото е предназначен. Базовият модел струва 700 лв.
Ако ползващият има увреждания на долните крайници и трябва задвижването да се извърши с ръцете или пък трябва да се предвидят допълнителни приспособления за задвижване с краката, след като се уточнят тези подробности се формира крайната цена. Изработват се по индивидуална поръчка за срок от 2 седмици. Не са предвидени промоционални намаления, тъй-като продажната цена е оптимизирана и не подлежи на намаляване.
Ако решите да поръчвате трябва да се свържете с нас по Email: etvoev@abv.bg или на телефоните ни в офиса 02/851 9962,851 9375. Тогава ще уточним Вашите параметри за изработка и избор на конструкция. На тази база ще се формира и крайната цена.
Last Edit: 4 years, 10 months ago от etvoev.
Потребители казали Благодаря: ned

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 9 months ago #2555

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Може би малко известна информация за пътните при получаване на помощни средства от други населени места

Съгласно Правилник за Приложение на Закон за интеграция на хората с увреждания /ППЗИХУ/
Чл. 45. (1) (Изм. – ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 12.06.2007 г.) Лицата по чл. 39, нуждаещи се от помощни средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия, имат право на допълнителна парична помощ за пътни разходи в страната, когато тези помощни средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия не могат да бъдат изработени, закупени или ремонтирани по постоянен адрес и тяхното присъствие е необходимо.
(2) За получаване на допълнителната парична помощ по ал. 1 лицето представя в дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес:
1. билет за използваното превозно средство – влак втора класа или автобус;
2. (изм. – ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 12.06.2007 г.) документ от лицето, което изработва, предоставя или извършва ремонт на помощните средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия, потвърждаващ, че лицето се е явило за вземане на мярка, проба или за получаване на готовото помощно средство, приспособление, съоръжение и/или медицинско изделие.
(3) Допълнителна парична помощ по ал. 1 получават и придружителите на децата до 18 години.
(4) Лицата, които ползват личен превоз, получават допълнителна парична помощ по ал. 1 в размерите за влак втора класа или автобус срещу представен документ по ал. 2, т. 2.

Информацията е има публикувана на страница "Увреждания и права. Помощни средства" voevmedical.com/?p=2147

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 8 months ago #2632

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Нов въпрос за лежащо болна жена с ТЕЛК. Актуализация 07.02.2013 г.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 6 months ago #2665

• ned
  • Офлайн
  • Administrator
Здравейте г-н Воев

Искам да попитам един въпрос, който мисля, че касае хилядите хора с увреждания, които са с затруднено предвижване, но са под 90 % по ТЕЛК.

Ще е полезно за всички да знаят:

ИМАТ ЛИ ПРАВО ХОРА С ЗАБОЛЯВАНЕ БЕЗ ТЕЛК ИЛИ С ТЕЛК ПОД 90 % НА ПРАВО ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА БЕЗПЛАТНО (ЗАПЛАТЕНО ОТ СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ) ИНВАЛИДНА АКУМУЛАТОРНА КОЛИЧКА ИЛИ СКУТЕР ? АКО ИМАТ, КАКВИ ДОКУМЕНТИ ТОЧНО ТРЯБВА ДА ПРЕДСТАВЯТ В СОЦИАЛНИТЕ ?

Копирам цитат от вашия официален сайт: "Важно! За инвалиди с ТЕЛК и без ТЕЛК, за хора с увреждания включително и за възрастни хора Агенция"Социално подпомагане" отпуска целева помощ за закупуване на инвалидни колички- внос от страни членки на Европейски съюз-486 лв., страни други-336 лв .За акумулаторни-внос от страни членки на Европейски страни-3019 лв., страни други-1897 лв.
Цените на инвалидните колички са с включено 20 % ДДС съгл. Заповед РД 01/36 от 10.01.2008 г. на МТСП.
На практика за хората с увреждания инвалидните колички се получават безплатно."
- http://www.etvoev.com/

Благодаря Ви, че и тук в сайта помагате на хората с подобни нужди
Last Edit: 4 years, 6 months ago от ned.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 6 months ago #2666

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Здравейте Ned,
На Вашият въпрос:
ИМАТ ЛИ ПРАВО ХОРА С ЗАБОЛЯВАНЕ БЕЗ ТЕЛК ИЛИ С ТЕЛК ПОД 90 % НА ПРАВО ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА БЕЗПЛАТНО (ЗАПЛАТЕНО ОТ СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ) ИНВАЛИДНА АКУМУЛАТОРНА КОЛИЧКА ИЛИ СКУТЕР ? АКО ИМАТ, КАКВИ ДОКУМЕНТИ ТОЧНО ТРЯБВА ДА ПРЕДСТАВЯТ В СОЦИАЛНИТЕ ?

Краткият отговор е:

Няма значение колко % е ТЕЛК. Има значение дали в ТЕЛК е вписано че лицето с увреждане има нужда от инвалидна количка рингова или акумулаторна.

За получаване на целева помощ от Агенция "Социално подпомагане"/АСП/, за закупуване на инвалидна количка, обикновена/рингова/ или акумулаторна/скутер/ е необходимо да се представи в АСП:
Молба придружена с ТЕЛК или Медицински протокол на ЛКК. Този ред е за всички помощни средства за които се отпуска целева помощ.

Изискванията какво трябва да пише в ТЕЛК или Медицински протокол на ЛКК, кой може да ги издаде и на какво основание са в Приложение № 7 на Правилник за приложението на Закон за интеграция на хората с увреждания.

По-долу следват повече подробности,
Правата на хората с увреждания са регламентирани в Закон за интеграция на хората с увреждания/ЗИХУ/ и Правилник за приложението му /ППЗИХУ/.

Съгласно закона хора с увреждания са не само "инвалидизираните"t.e. с Експертно решение/ТЕЛК/, а и всички други хора които никога не са били хоспитализирани т.е не са престоявали в болнично заведение. Така възрастните хора трудно подвижни или лежащо болни също са хора с увреждания даже и да не са "лежали" в болница. Няма ограничение за възрастта включително и за акумулаторна количка.

При отпускане на целева помощ от Агенция "Социално подпомагане"/АСП/, съгласно ЗИХУ и ППЗИХУ не се прави разлика между хора с ТЕЛК и хора без ТЕЛК.

Целева помощ за закупуване на помощни средства се отпуска от Агенция "Социално подпомагане" на основание ТЕЛК/когато в ТЕЛК-а е вписано помощното средство или на основание Медицински протокол на ЛКК/Лекарска консултативна комисия/ в който е вписано помощното средство. Медицински протокол на ЛКК за помощни средства може да се издаде, както на човек с ТЕЛК, така и на такъв без ТЕЛК.

За да бъде изписана инвалидна количка рингова или акумулаторна количка в ТЕЛК или в Медицински протокол на ЛКК задължително:

1. Човека трябва да има увреждане на долните крайници/краката/, което увреждане да не му позволява самостоятелно придвижване. Трябва да е здрав в ръцете, за да се придвижва самостоятелно с инвалидната количка. Това е основанието за да се изпише инвалидната количка в ТЕЛК или в Медицински протокол на ЛКК.

2. Когато човека освен увреждане на долните крайници има увреждане и на горните крайници/ръцете/тогава това е основанието за изписване на акумулаторна количка в ТЕЛК или в Медицински протокол на ЛКК. За акумулаторна количка има още едно условие: лицето да е психически и физически в състояние да управлява акумулаторна количка.

Няма значение колко % е ТЕЛК и въобще не е задължителен ТЕЛК. Обаче има значение увреждането и състоянието на лицето и те са свързани с диагнозата отразена в ТЕЛК или в епикриза издадена от болнично заведение.

В Приложение № 7 от ППЗИХУ са оказани подробностите.

След като се получи целевата помощ за закупуване на практика, акумулаторната количка/скутер или със "джойстик"/ на практика се получава безплатно за лицето с увреждане. Когато се закупи по-скъпа от отпуснатата сума 3019 лв, то платената над 3019 лв. сума е за сметка на лицето с увреждане.
Това важи за всички помощни средства.

В двата ми сайта voevmedical.com и www.etvoev.com има подробна информация по въпроса. Включително в случаите на откази от Агенция "Социално подпомагане" съм описал правата и основанията за получаване на целева помощ за акумулаторна количка.

Всеки конкретен случай трябва да се разгледа обстойно и да се изясни: увреждания, диагноза, епикриза, ТЕЛК или други медицински документи и тогава може да се каже конкретно какви права има и какво да направи лицето, за да получи всичко от което се нуждае и всичко на което има право.

Един съвет към всички, които ги интересува този въпрос:

Обадете ни се и ние ще ви помогнем, както сме помогнали на много хора.
Пишете ни в електронната поща,обадете ни се на оказаните в сайтовете ни телефони или посетете офиса ни. Ще изясним вашия въпрос и ще ви дадем ценни съвети. Така няма да загубите време и няма да позволите да злоупотребят с вашите права. Освен това може да имате право и на други помощни средства за които не знаете.

За улеснение по-долу давам препратки по темата.

В първоначалните откази на Агенция "Социално подпомагане", обжалване и последващо отпускане на акумулаторна количка се съдържа конкретна информация кой има право на акумулаторна количка. Описаните случаи са действителни и информацията описана в тях може да бъде от полза и за други хора.

"II. Отказ на Дирекция”Социално подпомагане” град Кула за отпускане целева помощ за закупуване на акумулаторна количка. Обжалване и развитие на случая. Документи и факти."
http://voevmedical.com/?p=3913

"Мотиви за обжалване на откази за акумулаторни колички"
http://voevmedical.com/?page_id=2052

"III. Злоупотреби от служебни лица. Съвети"
http://voevmedical.com/?page_id=1656
Last Edit: 4 years, 6 months ago от etvoev.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 5 months ago #2717

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
24.05.2013г.
Редактиране преработка на темата

Добавен нов въпрос към темата:
" Здравейте.Искам да ви попитам за следната ситуация? баба ми беше получила помощни средства бастун,душек,възглавница,инвалидна количка и санитарен стол.Дадената фирма...след като баба ми почина...Те имат ли право след като сме ги закупили да си ги искат обратно и да ни заплашват със съд?Мисля че препродават една стока на 2-3 пъти по този начи те не точат ли бюджета?"

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 4 months ago #2736

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Редактиране на темата 12.06.2013г.

Последно зададен въпрос:
Здравейте ,понеже нямам възможност да дойда до София до офиса ви ,искам да ви попитам получих решение от ТЕЛК за 100% с чужда помощ с затруднено придвижване (не мога да ходя сам) как да получа помощ за закупуване на помощно средство на 33 години съм и съм харесал един 4 колесен скутер ,но е много скъп.
С уважение: ...

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 4 months ago #2756

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Редактиране на темата 22.06.2013г.

Последно зададен въпрос:
* Въпрос зададен от А.И. на 20.06.2013 г.

Здравейте, изчетох информацията за получаването на помощни средства и свързаните схеми за корупция. Сега не знам какво да правя, предвид на това че както ми изглежда се сблъсквам с такава.Тъща ми е с диагноза паркинсон от около 5 години. Вече е трудно подвижна - до степен с много усилия и с чужда помощ да ходи до тоалетна. Има ТЕЛК първа група без придружител, пожизнен, но свързан с други заболявания, от преди паркинсона. Решихме с съпругата ми, че трябва да се вземе стол за баня и тоалетна,/ за инвалидна количка не сме мислили засега понеже входа е без асансьор. И тук идват моите опасения. Съпругата ми е говорила с личната лекарка, която протака нещата повече от месец, с обещанието, че ще и даде "каквото трябва" за социалните. А както разбирам от информацията тук, става въпрос за направление за ЛКК / което не се пише 2 месеца/.Накрай днес непознат човек се обажда на съпругата ми и и казва че документите му били дадени от въпросната лекарка, той щял да задвижи нещата, ние по принцип какво ще искаме. И това без въобще личната лекарка да е говорила с нас че ще ни свързва с когото и да било т.н., нито пък ние да сме искали нещо повече от това което се изисква от нея. Т.к. момента на разговора е бил неподходящ съпругата ми не е разбрала този "дилър" лекар ли , работи в ЛКК ли, представител на фирма ли е и, Нито какви ще са параметрите на неговата "услуга" да задвижи нещата и да не се занимаваме. Сега вариантите ни са да разберем поне в чии ръце сме попаднали - или по- точно "набутани" от лекарката и дали да оставим нещата така / надявайки се че помощното средство няма да е толкова зле или да сменяме джи пи то и да не се занимаваме с услужливия господин.
Допълнително зададен въпрос:

Благодаря за своевременния отговор. За съжаление проблема е, че живеем във Варна и не мога да доведа лицето /тъща ми/ до София, а и документите ще се подават в Агенцията СП – Варна. Иначе относно състоянието и мога да кажа, че е на 72 год. , освен паркинсон /за който няма ТЕЛК/ има първа група инвалидност поради пиелонефрит с процент над 95 % /решението не е в мен и цитирам по памет/. За момента взехме решение да сменим личния лекар на родителите на съпругата ми с нашето GP. Просто цитирания случай „преля чашата”. Така че ако варианта, който описвате не стане, ще задвижим процедурата другия месец отново при новия лекар /остава да се обадим на настоящото GP да ни върне картона и документите които е дала на „дилъра” под претекст, че се е наложило спешно и сме дали депозит вече за помощно средство на друга фирма/. Искам да Ви питам, когато помощните средства /или протези/ са свързани с различни заболявания с една комисия ли трябва да станат или по различно време на различни ЛКК и какъв е срока на решениетo.т.к. лицето също така има нужда и от гръдна протеза /има онкологична операция преди повече от 15 години. /старата протеза е била закупена по това време със собствени средства без социална помощ/. Да кандидатстваме ли пред Агенцията СП – Варна и за инвалиден стол, ако решението на ЛКК е позволява /който трудно ще използваме за момента във вход без асансьор/ заедно с комбинирания стол за баня и това че кандидатстваме за по- голяма целева помощ намалява ли шанса да ни одобрят или първо да осигурим само най- належащото? Макар че и двамата родители на съпругата ми са инвалиди с над 90% досега имат купени само 2 бастуна, с техни средства. По обясними причини не сме си правили труда за тези пари да търсим ЛКК и подобни БГ- абсурди.
Last Edit: 4 years, 4 months ago от etvoev.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 1 month ago #2880

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Редактиране на темата 19.09.2013г.

Последно зададен въпрос:

* Въпрос зададен от К.Д. на 18.09.2013г.

Здравейте, случайно открих вашите координати и ако е възможно ,бих искала да ме посъветвате във връзка с проблема, който стой пред моето семейство от доста време. Синът ми е с диагноза множествена склероза и ТЕЛК-ово решение над 90% в инвалидна количка. Живеем на третия етаж и до асансьора,който е в блока трябва да преодоляваме на два пъти стълби по около 10-15 стъпала. Разбира се ако е във вашата компетенция , да ми отговорите към кого трябва да се обърна за построяване на асансьор, рампи, или каквото и да е за да направя по - лесно излизането навън на синът ми, който е на 29 г. и тежи около 100 кг, висок е около 195 см.
Изобщо можете ли да ме посъветвате.
Поздрави, желая на всички.

Пълния отговор на страница Въпроси и отговори

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 1 month ago #2881

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
* Въпрос от М.Д. на 21.09.2013

Здравейте
Баба ми е на 88 години и преди 2 месеца падна, но за щастие не счупи крак в ябълката, както обикновено се случва на тази възраст. След упорита борба на майка ми, на мен и моята сестра за облекчаване на болките и на психическото състояние, сега с помощ на някоя от нас баба ми сяда в леглото, успяваме да я преместим на саморъчно направен тоалетен стол… Смятаме, че вече има сили и мотивация да се изправи и да се опита да върви до тоалетната поне.
Въпроса ми е възможно ли е да се получи целева помощ от социалните за проходилка, при положение, че няма как да заведем баба ми на лекарска комисия, тъй като й прилошава в кола и е невъзможно.

Избрали сме вариант на проходилка, която може да бъде фиксирана или раздвижна – от вашия сайт 913 L/Leo360 универсална.
Предварително благодаря за отделеното време за разглеждане на нашия случай.
Поздрави,……

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years, 1 month ago #2883

• Zara
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Ще се опитам да ви помогна с инфо за помощните средства. Всички такива можете да получите в срок до една седмица директно от отделите ХУСУ на съответните дирекции Соц. подпомагане по постоянен адрес с необходимите документи за чл. 46. Пояснявам това са помощни средства наречени втора употреба или такива, които са били дадени на някого, но вече не му трябват по една или друга причина. Когато вече не са необходими те се връщат и се отдават много бързо само с разрешение за съответния ръководите. Така прескачате цялата тромава процедура за отпускане на пари и набавяне на необходимия по закон комплект документи за отпускане на нови.Ако имате още въпроси задайте ще се опитам да ви помогна.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years ago #2888

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Редактиране на темата 29.09.2013г.

Последно зададен въпрос:

* Въпрос на К.М. от 27.09.2013

Бих искала, да Ви попитам следното:

1. Интересува ме каква е цената на роботизираното устройство за изкачване на стълби?

2. Ако някой има издадена заповед за закупуване на акумулаторна инвалидна количка, може ли да закупи устройството и ако може, колко трябва да доплати,

в случай, че реши вместо количката да вземе устройството за изкачване на стълби.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years ago #2903

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Въпрос зададен на 11 октомври 2013г.от П.Б Бургас

Имам отпусната помощ за акумулаторна инвалидна количка. Имате ли представителство в бургас и ако не правите ли доставки и тя влиза ли в цената?
Отговор:
Нямаме представителство в Бургас.
Изпращаме акумулаторни колички извън София с куриерски служби за Ваша сметка.
Имате възможност БЕЗПЛАТНО от Бургас да дойдете в София и да се върнете в Бургас-лицето за което е акумулаторната количка и придружаващият го.
Пътните се изплащат от Агенция “За социално подпомагане”-там откъдето Ви е издадена заповедта за отпускане на целевата помощ.
По този начин ще може да си изберете на място от различните модели този модел акумулаторна количка, който най-добре отговаря за Вас.
Закона Ви дава това право.
Текста от ППЗИХУ гласи:
“Съгласно Правилник за Приложение на Закон за интеграция на хората с увреждания /ППЗИХУ/

Чл. 45. (1) (Изм. – ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 12.06.2007 г.) Лицата по чл. 39, нуждаещи се от помощни средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия, имат право на допълнителна парична помощ за пътни разходи в страната, когато тези помощни средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия не могат да бъдат изработени, закупени или ремонтирани по постоянен адрес и тяхното присъствие е необходимо.
(2) За получаване на допълнителната парична помощ по ал. 1 лицето представя в дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес:
1. билет за използваното превозно средство – влак втора класа или автобус;
2. (изм. – ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 12.06.2007 г.) документ от лицето, което изработва, предоставя или извършва ремонт на помощните средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия, потвърждаващ, че лицето се е явило за вземане на мярка, проба или за получаване на готовото помощно средство, приспособление, съоръжение и/или медицинско изделие.
(3) Допълнителна парична помощ по ал. 1 получават и придружителите на децата до 18 години.
(4) Лицата, които ползват личен превоз, получават допълнителна парична помощ по ал. 1 в размерите за влак втора класа или автобус срещу представен документ по ал. 2, т. 2.
Публикуван на страница:http://www.voevmedical.com/свободна-продажба
от сайта www.voevmedical.com/
Last Edit: 4 years ago от etvoev.

Re: Въпроси с отговори.Помощни средства 4 years ago #2909

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
Въпрос зададен на 11 октомври 2013г.от П.Б Бургас
Имам отпусната помощ за акумулаторна инвалидна количка. Имате ли представителство в бургас и ако не правите ли доставки и тя влиза ли в цената?
Отговора на П.Б след публикуване на отговора на Георги Воев

П.Б Благодаря Ви много за подробната информация. Не знаех, че има такава възможност.

Допълнителна кореспонденция 12 октомври 2013г.

Ако акумулаторната количка е за Вас може би имате права за които не знаете.
Например субсидията до 20000 лв от Агенция за хората с увреждания.
За нея съм писал на страница: "Права. Хора с увреждания" http://www.voevmedical.com/на-какво-имаме-право
в сайта ми www.voevmedical.com/
Поздрави Георги Воев

П.Б.

Да, количката е за мен и за това също не знаех. Благодаря Ви много!

Понеже сега се поогледах в интернет, къде и какво се предлага. Виждам, че единствено във вашия сайт освен всичко сте публикували и полезна информация за инвалидите. Също и само Вие ме насочихте към тези неща, за които наистина нямах представа и съм Ви благодарен.
Поздрави! П.Б.
Last Edit: 4 years ago от etvoev.
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.47 seconds