Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

Балнеолечение!!!
(1 разглеждат) (1) Guest
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Балнеолечение!!!

Балнеолечение!!! 4 years, 9 months ago #2517

• magda_lena
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Здравейте, искам да попитам дали някой се е възползвал от тези пари, които се отпускат от държавата за рехабилитация на хора в неравностойно положение всяка година? При какви условия може да се използва тази парична помощ и сблъсквали ли сте се с някакви проблеми при връщането на парите?

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2518

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Меги, пътя е следния: Отиваш някъде на балноолечение, или хотел. Ползваш храна, спане, рехабилитация. След като се върнеш попълваш молба в Социални грижи за отпускане помощ за балнеолечение, като представяш задължително фактура с касов бон и на фактурата трябва да пише непременно, че си ползвала пари за рехабилитация. Преди да тръгнеш трябва да си взела и направление от личния лекар, затова какво ти е заболяването и че там, където искаш да отидеш е подходящо за теб. Ако имаш други въпроси пиши.
Потребители казали Благодаря: zoko471

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2519

• magda_lena
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Тези пари се отпускат по клинична пътека на НОИ или как? И трябва ли хотелът или санаториумът, където ще отида, да имат сключен договор със здравната каса? Направлението от личния лекар подписва ли се от лекаря на хотела и задължително ли е да има лекар в хотела?
Потребители казали Благодаря: viking

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2520

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Парите се отпускат от Дирекция "Социално подпомагане" , след подадена молба и представени разходооправдателни документи. Клиничните пътеки и НОИ нямат нищо общо с отпускането на тези средства. Не е необходимо хотелът или санаториумът, където отидеш да има договор със Здравната каса. Направлението от личния лекар може да ти бъде потърсено в санаториума за справка, но то не остава там. Прикачаш го към документите за "Социално подпомагане".

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2521

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Ако просто искате да почивате на море или на планина и искате да Ви се осребрят фактурите без усложнения помолете джипито да пише: "Има нужда от климатолечение" и нищо повече!

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2522

• geobor
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Аз ползвам тази добавка всяка година, нещата седят така:

1. Правно основание: Добавка за балнеолечение и рехабилитация, която се изплаща веднъж в годината на лица с трайни увреждания с над 90% загубена работоспособност, на деца до 16-годишна възраст с трайно намалена възможност за социална адаптация, на военноинвалиди. Добавката се ползва и от придружителите на лицата с определена в ЕР чужда помощ. Тази добавка е до трикратния размер на ГМД, но не повече от действително направения разход, удостоверен с оригинален разходооправдателен документ;

Трикратния размер на ГМД в момента е 195 лева.

2.Правото за ползване на тази добавка трябва да е вписано в социалната ви оценка.
3.Направление от джипито ви (зелена бланка МЗ 119) в 2 екземпляра. На него трябва да пише, че се нуждаете от балнеолечение и рехабилитация, нищо повече. Направлението ви е нужно за социалните служби и важи 1 месец, до тогава трабва да сте ползвали услугата.
4.Хотела трябва да има рехабилитационенн център, обикновен хотел не става.
5.Взимате фактура от хотела. В нея трябва да има опция рехабилитационни и/или балнолечебни процедури, вид, брой, цена и стойност. те са само за вас. На придружителя се полагат само ношувки и храна.
6.Фактурата задължително е придружена от фискален бон,
7.Подават се в социалната служба следните документи:
- Молба за отпускане на добавката (бланката се взема от социалните служби).
- Декларация за съгласие за ползване на вашите данни (бланката се взема от социалните служби).
- Направлението от джипито.
- Фактурата от хотела
- Копие от ТЕЛК/НЕЛК
- Копие от социалната ви оценка.
8.Документите се подават до 1 месец след ползване на услугата.
9.Получавате заповед за изплащането на средствата, които ви се превеждат в края на следващия месец.

Това е, успех!
Last Edit: 4 years, 9 months ago от geobor.
Потребители казали Благодаря: venko1978

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2523

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Тази година всички които имаха право на добавка за балнеолечение и почиваха с мен през август в Несебър (почиваха и инспектори от Соц. подпомагане)си получиха парите.Дори веднага им се издаде придружителното писмо. Така, че всички бази и хотели стават.Стига да знаете как да си пойскте почивката. Искайте да пише климатолечение и не се притеснявайте.Изчакването от един месец е заради придружителното писмо което служебно се изисква от Соц. подпомагане.

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2524

• magda_lena
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Благодаря Ви! Много ми помогнахте с тези изчерпателни отговори! Страхотни сте! Мисля да се възползвам за в бъдеще от тази възможност за почивка и рехабилитация. До момента не съм я ползвала!!!

Тъй като съм от Сандански, тук имаме хубави хотели с минерална вода и добра рехабилитация. Според вас, дали бих могла да ползвам паричната помощ в същото населено място, където живея?

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 9 months ago #2525

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Аз мисля, че няма да е проблем това, че ползваш парична помощ в същото населено място, но все пак за по-сигурно попитай в Дирекция "Социално подпомагане".

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 1 month ago #2816

• mari
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Здравейте!
Майка ми е със онкологично заболяване и рехабилитация и балнеолечение са и противопоказни.Искам да я заведа някъде на морето, да бъде на чист въздух и природа.Бихте ли ми препоръчали хотел на морето, който издава фактури за помоща за рехабилитация.Всички специализирани болници за рехабилитация са пълни до края на октомври.
Моля за уточнение , какво е това придружително писмо?
Благодаря много:

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 1 month ago #2817

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Здравей, mari! Доколкото знам хотел:"Св. Георги" в Поморие се води като балнеолечебен център.С направление от личен лекър в което пише, че лицето има нужда от балнеолечение можеш да кандидастваш за почивка там.Друг е въпроса дали има места. Придружителното писмо се издава от хотела, че найстина си почивала там и какви процедури са направени.М.г.успях да уредя почиващите с мен да им изплатят за "Климотолечение " полагащите им се интеграционни добавки, но тази година отказаха.Все още при мен има места от 27,08 за почивка на море за 7 дни пълен пансион при цена 177,00 лв стая с две легла и 157,00 лв. стая с три легла в хотел точно на плажа, но дали ще успееш да си уредиш за "климатолечение" да ти признаят фактурата
Потребители казали Благодаря: ned, mari

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 1 month ago #2819

• magda_lena
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Здравей, Русан! Къде има свободни места за почивка? Несебър? Къде точно.. Благодаря!

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 1 month ago #2820

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Русан, подвеждаш хората. Колегите от Дирекция "Социално подпомагане" няма да осребрят фактури на които пише климатолечение. Изрично условие е да пише, че е провеждзана рехабилитация.

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 1 month ago #2821

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Мисля, че ясно съм се изразил. Да пише"БАЛНОЛЕЧЕНИЕ" Ползва се санаториум:"Св.Георти" в Поморие и други балнеосанаториуми в страната.В придружителното писмо се пише какви процедури са ползвани. За информация на почиващите с мен в Несебър прз 2012 г им изплатиха за климатолечение, но това е друга тема. Ясно подчертах, че през 2013 г "климатолечение" няма да се изплаща.

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years, 1 month ago #2822

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Здравей, Магдалена!Почиваме в х-л:"Естреа" в Несебър.На първа линия на плажа.Хотела не е пригоден за инвалидни колички, но има два асансьора и могат да го ползват трудноподвижни хора.На 13,08 приключвам с групите. За повече информация можеш да се свържеш с мен на имейла ми:iahnikovrusan@abv.bg

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years ago #2861

По въпроса можете ли да ми кажете могат ли хора с ТЕЛК първа група да ползват това без да имат придружител,защото съм чувала,че само с придружител може човек да ползва тази услуга?

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years ago #2862

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Услугата за балнеолечение може да се ползва и без придружител стига в социалната оценка за интеграционни добавки да пише, че имаш право на тези пари.Задължително да пише "балнолечение" т.е. ползваш само бази имащи договор с НОЙ.
Потребители казали Благодаря: Зорница Войничанска

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years ago #2864

Русан wrote:
Услугата за балнеолечение може да се ползва и без придружител стига в социалната оценка за интеграционни добавки да пише, че имаш право на тези пари.Задължително да пише "балнолечение" т.е. ползваш само бази имащи договор с НОЙ.

А как стои въпросът с клиничните пътеки,които са за рехабилитация. Чувала съм,че такива мога да ползвам на всяко тримесечие. Вярно ли е? Какво поема НЗОК и какво се плаща от пациента.
Вярно ли е,че с направление от личен лекар за консултация с физиотерапевт мога да ползвам 20 броя лечебни процедури? Моля да разясните!

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 4 years ago #2865

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
По въпроса с кл. пътеки: Можеш да ползваш един път годишно в рамките на седем дни лечение,рехабилитация и почивка в санаториуми сключили договор с НОЙ.Програмата включва и четири безплатни процедури.За повече информация можеш да отвориш сайта:www.rehabilitatzia-bg.com или да се обърнеш към лекуващия си лекар.

Re: Добавката за балнеолечение 195лв. / 390лв. 3 years, 11 months ago #2893

• mari
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Здравейте!
Искам да заведа майка ми в Санданскил.Бихте ли ми препоръчали хотел който издава фактури за соц.грижи.
Потребители казали Благодаря: stefan_sf42@abv.bg
  • Page:
  • 1
  • 2
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.25 seconds