Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим!
(1 разглеждат) (1) Guest

TOPIC: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим!

Re: ОТНОВО ПОДНОВЯВАМ ТЕМАТА, защото е АКТУАЛНА! 5 years, 1 month ago #2420

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
За да бъдем обективни писмата на ТЕЛК трябва да се изпращат с обратна разписка,защото е документ а не любовно писмо Също и от НОЙ разпореждане за пенсии се пускат в кутиите с лични данни и.т.н. но това не става. Мълчим!Нормално е да нямаме пари за частни дела по проблемите ни.И пак мълчим. Чакаме Господ да дойде да ни оправи.Гърците си вършат работата тихо, за да не ни събудят и...Ок! 400 евро по време на криза, че и тринаиста и четиринадесета пенсия.
Last Edit: 5 years, 1 month ago от venko1978.
Потребители казали Благодаря: venko1978, svet, бител

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2421

• venko1978
  • Офлайн
  • Moderator
За да бъдем обективни писмата на ТЕЛК трябва да се изпращат с обратна разписка,защото е документ а не любовно писмо Също и от НОЙ разпореждане за пенсии се пускат в кутиите с лични данни...

Не съм прочел всички мнения в темата,но съм напълно съгласен с Русан
Last Edit: 5 years, 1 month ago от venko1978.

Re: ОТНОВО ПОДНОВЯВАМ ТЕМАТА, защото е АКТУАЛНА! 5 years, 1 month ago #2422

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Свет, ако на някой трябва да се сърдиш и да предявяваш иск това е ТЕЛК. Социалните няма как да ти отпуснат помощ за отопление, защото реално не се знае колко ще ти бъде пенсията. На теб, щом като датата за явяване на ТЕЛК ти е 09.11 ти в най-добрия случай януари можеш да подадеш молба за отопление, ако разбира се дотогава от НОИ са ти определили размера на пенсията.

Re: ОТНОВО ПОДНОВЯВАМ ТЕМАТА, защото е АКТУАЛНА! 5 years, 1 month ago #2428

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Да, Катрина! ТЕЛКа са виновни и единствено дело за нанесени щети и пропуснати ползи. Обаче, няма как да ги съдя индиректно тях(не сме в такава страна) - те винаги могат да се оправдаят, пък и какво ще ми даде един ТЕЛК?!? Дори и обезщетение няма да ми дадат, макар, че такова би се изплатило не от джоба на ТЕЛКа, а от фондовете на държавата, които пълним ние, хората.

Ето го несъответствието и абсурда, които ония, с големите заплати, не са предвидили в закона:
Срокът за подаване молби за отопление е твърд - 31.10. - и така се спазва. От АСП ми отговориха, че закон и нареждане се спазват по точката и нямат за какво да се хванат, иначе те ще бъдат виновни. Т.е. дори и 10 дена по-късно да имам вече ТЕЛК решение, пак съм пропуснала срока. На тях им е ясно, че инвалида между 2 ТЕЛКа не оздравява, но ПО ЗАКОН се води ЗДРАВ!!! Ето го парадоксът, на базата на който човек може да понесе много щети (лично аз понесох доста преди 3 години, когато жалвах и НЕЛКа се проточи.)

В основата е състоянието "де юре" на инвалида между 2 освидетелствания и на жалващия пред НЕЛК. Другото е твърдите срокове, които не позволяват на нуждаещите се да се включат. Представете си, че тъкмо януари се изпълнява при вас това условие 6 месеца назад да имате ниски доходи и сега да няма от какво да живеете - увисвате отвсякъде.
Да добавим тук и абсурдното следствие право на хранителни помощи от БЧК имат само тези, които са имали и право на отоплителна помощ през изтеклата година.
Така гладните могат пак да са си гладни, а тези, които си правят сметката кога да са на трудов договор и кога не - ще блажат! Тъкмо така правят ромите, на които им разясняват добре правата им!
И пред БЧК са основно те. За помощи - също.
(А НЯКОЙ СОЦИАЛЕН РАБОТНИК ИЛИ ОТ НПО ДА ВИ Е РАЗЯСНЯВАЛ ПРАВАТА?!?)

Е?! Докога? Казусът не е само мой. Той засяга всички.
Last Edit: 5 years, 1 month ago от svet.

Re: ОТНОВО ПОДНОВЯВАМ ТЕМАТА, защото е АКТУАЛНА! 5 years, 1 month ago #2434

• Lusibo
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Според мен ТЕЛК-а трябва да се закрие като институция, никъде в цивилизованите страни няма такова абсурдно нещо, такъв документ се издава от болница, когато имаш проблем, има си други инстанции. Според мен трябвад а се парадира за премахване на ТЕЛК-а.
Потребители казали Благодаря: Русан

Re: ОТНОВО ПОДНОВЯВАМ ТЕМАТА, защото е АКТУАЛНА! 5 years, 1 month ago #2435

• Русан
  • Офлайн
  • Senior Boarder
Не знам как се освидетелствуват в цивилизованите страни, но хора живеещи в Канада (пък и е само там)споделят, че при освидетелстване в България бюрокрацията е много голяма и докато ти излезе решение и след това пенсия можеш да заминеш в отвъдното. Нали става въппрос за болни хора.Отношение на държава и общество към тях...не ми се мчисли!
Потребители казали Благодаря: Мари61

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2436

Моля ви подкрепете ни!
петък 02.11.2012 от 12:00

пред Министерството на здравеопазването

Да защитим интересите и правата на децата с редки и тежки заболявания, да помогнем на родителите им.

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2437

А по темата искам да споделя, че съпруга ми беше в началото на месец май на ТЕЛК (колкото и както го оцениха.. нямаше претенции), но от НЕЛК му пратиха хабер да се яви в края на октомври на преглед, че НЕ БИЛИ СЪГЛАСНИ...
Оказа се, че новите комисии в самото НОИ решили, че контузия на мозъка и на черепа се лекуват и човека е излекуван.. та затова го пращат на обстоен преглед..
Last Edit: 5 years ago от iliana_tonova.

Re: Отг: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2438

• Мари61
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Добре, да се обединим, но само се казва, а не се обяснява как или поне аз немога да разбера.

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2453

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
Илиана, НЕЛК може да не приеме решението на ТЕЛК (обикновено, защото го смята за много голямо като %) и да не го пусне. ЗАтова сега ще се заяждат. Трябва да се подготвите добре. Направете консултации с невровегетолог, доплер на мозъчни съдове, ЕЕГ, психиатър, отоневролог...
Иначе целта им е да го срежат.

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2454

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
А на мен сега ми откриха като допълнително и доста стабилна остеопороза, която е с висок фрактурен риск. И затова не дават никакъв %, защото много ги има вече у нас! Ето пак некачествена система за оценка - като ги има много и се инвалидизират от падане (или направо умират), защо не ги лекуват адекватно? Решили, че вече няма да дават %, щото били много болните!

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2460

• svet
  • Офлайн
  • Expert Boarder
ТЕЛКът пак ме отложи и пак ми се подиграха. А аз губя от това и вече ще се обръщам към правните инстанции - за нанесени вреди.
Обаждах се и на горещия телефон в Здравното министерство и смятам да пиша жалба до здравната министърка. То само в моя случай е пълно с абсурди, които биха навредили на здрави, камо ли на болен човек. Вече почти половин година съм без пенсия заради тоя ТЕЛК, а трябва и да си плащам изследвания, защото не вървят по ЗК. Според абсурдния закон се водя здрава между 2 телка и нямам никакви права, както и социалните ми спряха мизерните добавки.
Преди време същата тази ТЕЛКомисия реши, че щом съм преживяла цяла година без пенсия и добавки, значи съм добре. Хем подигравка, хем гавра с положението на човека и недостойно/унизително отношение, хем и реална заплаха за здравето на човека.
Ако се сетите други думички - пишете - да ги включа в жалбата.

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2462

• katrinata
  • Офлайн
  • Expert Boarder
СВЕТ, ИМАМ ЧУВСТВОТО, ЧЕ ПРОБЛЕМИТЕ ТИ С ТЕЛК СА НА ЛИЧНА ОСНОВА. ТОВА, ЧЕ НЯКОЙ СИ Е ПОЗВОЛИЛ ДА ОБЖАЛВА РЕШЕНИЕТО ИМ НЕ Е ИНДИКАЦИЯ ЗА ПОДИГРАВКИ КЪМ СЪЩИЯ ЧОВЕК. СПОРЕД МЕН ПРАВИЛНО Е ДА ЗАВЕДЕШ ИСК В СЪДА, ЗА НАНЕСЕНИ ТИ МАТЕРИАЛНИ И МОРАЛНИ ЩЕТИ. А ОТНОСНО ТОВА ДАЛИ СМЕ ЗДРАВИ, ЗА ПЕРИОДА МЕЖДУ 2 ТЕЛКА, ЗДРАВИ СМЕ , ТА ДРЪНКАМЕ, НО КОЙ ЛИ ГО Е ЕНЯ ЗА НАС. ЛОШИЯ ЧОВЕШКИ МАТЕРИАЛ ТРЯБВА ДА СЕ УНИЖАВА И МАЧКА.

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years, 1 month ago #2465

• Мари61
  • Офлайн
  • Junior Boarder
На инвалидите, болните, увредените, драга госпожо, друго не ни остана, освен да четем и евентуално,ако можем да пишем и да таим надежда в сърцата си.Много правилно е решението Ви да престанете да пишете,щом или неможете да се изразявате, или не се интересувате,а може би и вредите на хора с увреждания.Но не ни заповядвай да четем, това го можем мнооого по-добре от нормалните.

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years ago #2476

• анина
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
някои борил ли се е с нелк за процентите за втора и следваща болест? тези проценти се намаляват от 5 до 10 пъти.аз имах за първа болест 30%, за втора - 20% и за трета - 10% и се полу4ава 36% според наредбата. но наредбата е вид указание,а не задължение.

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years ago #2477

за останалите заболявания , извън основното, според наредбата се прибавят от 5 до 20% от сумата, според преценка на ТЕЛК (НЕЛК)според раздел III от Методиката за прилагане на отправните точки

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years ago #2478

Здравейте,
Получих днес решението на НЕЛК за съпруга ми. НЕЛК му дават 78% вместо 74%, т.е. запазва си групата. Пак две заболявания не са включени, но основното не са посмели да пипкат и даже се е наложило да увеличат процента.
Свет - за всичко останало направи всички изследвания и наистина ги оцениха.

))

Re: Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years ago #2479

• анина
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Запозната съм с методиката на изчисление, но така се ощетява болният, защото един организъм е работоспособен до 100%.Предишната методика на изчисляване е на тази база.При сегашната - болният за едно заболяване му дават 20%, но получава 4%.Тук въпросът не е да се превишат 100-те %,а като цяло се намалява общата неработоспособност.Ако някои е обжалвал този начин на изчисление моля да пише.

Re: Отг:Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years ago #2496

• etvoev
  • Онлайн
  • Gold Boarder
  • Помощни средства за хора с увреждания
Няколко практични съвета към всички, на които предстои първо явяване пред ТЕЛК комисия или предстои преосвидетелстване на ТЕЛК. Съветите се отнасят за помощните средства.

1. Ако имате увреждания,за които се полагат помощни средства и имате нужда от тях, най-добре за вас е да поискате да бъдат вписани в Експертното решение/ТЕЛК-а./
Обикновено се вписват 2 помощни средства. Има случаи на вписване на 4 помощни средства, но тези случаи са изключения.
Когато помощните средства са вписани в ТЕЛК, процедурата за отпускане на целева помощ от Агенция"Социално подпомагане" е много опростена-само молба.

2.Когато ТЕЛК комисията отказва да впише повече от 2 помощни средства най-добре е да се впишат в следният ред по важност:
-антидекубитален дюшек-сложна процедура за отпускане на целева помощ, ако не е вписан в ТЕЛК. Целева помощ 372 лв.
-инвалидна количка. Целева помощ за рингова 372 лв., за акумулаторна 3019 лв.
-комбиниран стол за тоалет и баня. Целева помощ 331 лв.
-проходилка.Целева помощ 72 лв.
-3 и 4 опорен бастун.Целева помощ,съответно 36 лв. и 48 лв.
-регулируем бастун и патерица.Целева помощ 11 лв.
- и други....

3. За всички останали помощни средства от които имате нужда, но не са вписани в Експертното решение/ТЕЛК-а/ се явявате на Лекарска консултативна комисия/ЛКК/ и се издава Медицински протокол в който се вписват.

Слухови апарати,гръдни епитези и т.н. не са проблемни при комплектоване на документите, когато го има увреждането. Също могат да бъдат вписани.

Уточняващи и допълнителни въпроси може да зададете тук или на etvoev@abv.bg
Потребители казали Благодаря: svet, Краси

Re: Отг:Предстои ни борба с ТЕЛК. Да се обединим! 5 years ago #2515

• анина
  • Офлайн
  • Fresh Boarder
Днес е ден на хората с увреждания.Нека пътя, по който сме тръгнали да бъде осеян с цветя и добродетели, за да вървим с гордо вдигнати глави по него.
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.30 seconds