Здравейте, Гост
Username Password: Remember me

Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане
(1 разглеждат) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане

Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане 8 months, 2 weeks ago #3729

• avenger
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Мисля,че няма нужда от коментар.Важно е всеки правоимащ да знае и да не се поддава!!!

www.facebook.com/invalidiPlovdiv/photos/.../?type=3&theater

Това е страницата във фб на Съюза на инвалидите - Дружество Пловдив.
Last Edit: 8 months, 2 weeks ago от avenger.

Re: Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане 8 months, 2 weeks ago #3730

• avenger
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Ето и репортаж по темата,направен от БНТ2 - bnt.bg/bnt2-regionalni/bnt2-plovdiv/nati...otkazvat-ot-pomoshti и такъв от СКАТ - www.skat.bg/news.php?action=7&newsID=37776

Re: Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане 8 months, 2 weeks ago #3731

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
  • Помощни средства за хора с увреждания
За всички за които може да послужи тази информация

Корупция при помощ от АСП
Корупционни практики и схеми с отпуснатата от Социално подпомагане целева помощ за закупуване на помощни средства. Безплатно получаване на помощни средства

С какво могат да злоупотребят служителите на Териториалните дирекции социално подпомагане ощетявайки нашите права при получаване на целева помощ?

Част от публикацията:

Преди да посетите личния лекар, лекарска консултативна комисия ЛКК, Териториалната дирекция социално подпомагане, лицензирани фирми за предоставяне на помощни средства информирайте се!

Някои от тези служебни лица са част от корупционните схеми, които се прилагат за ваша сметка.

Моите съветите допълнени с журналистическото разследване на списание ТЕМА, публикувано по-долу може би ще ви ориентират какво да направите преди да предприемете конкретни действия.

Бъдете внимателни когато:

При подаване на документите за целева помощ, служител на АСП иска вие да зачертаете собствено ръчно във вашето заявление помощно средство изписано в медицинския протокол с обяснението че не ви се полага. Това не го правете! Зачертавайки помощното средство вие се отказвате доброволно от правото си! Съгласно цитираните по-горе ЗИХУ и ППЗИХУ Агенция за социално подпомагане/АСП/ има право само на писмен отказ с мотиви за отказа връчен съгласно изискванията на закона. Само писмен отказ от АСП с мотивите за отказа имате право да обжалвате и да си получите полагащото ви се право.

2. В ЛКК при получаване на Медицинския протокол присъства или „случайно“ влиза представител на лицензирана фирма.

3. От ЛКК ви изпращат във фирма за помощни средства да си получите медицинския протокол.
4. Личния лекар, лекаря от ЛКК, служителя в ТД“Социално подпомагане“ ви препоръчват фирма за помощни средства без да сте ги питали за това.
5. Пред Териториалната дирекция „Социално подпомагане“ ви чака служител от фирма за помощни средства.
6. Искат да ви докарат в къщи помощни средства без да сте ги избрали и видели и без да знаете къде е офиса или магазина на фирмата за помощни средства.

7. Искат да ви издадат предварително проформа-фактура. Тя не се изисква от закона и е явен признак че правят опит да ви вместят в корупционна схема.

8. Във фирма за помощни средства ви предлагат да извадят Медицинския протокол без вие да се занимавате с това или искат да ги упълномощите за да ви представляват. Това не е безплатно за вас както изглежда на пръв поглед.

Още по тази тема:

Права на инвалиди, възрастни хора, хора с увреждания, болни

Re: Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане 8 months, 1 week ago #3735

• avenger
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Вече има петиция - www.peticiq.com/162023 .Подпишете я /може подписа ви да не се вижда в нет пространството/ и я разпространете.

Re: Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане 8 months ago #3736

• etvoev
  • Офлайн
  • Gold Boarder
  • Помощни средства за хора с увреждания
Вижте и случая с И.И. от Пловдив. Оказан натиск от служители на АСП, не се поддал на натиска, но получил отказ. Обжалване...

За да запазя анонимността му съм изписал само инициалите. Зададен е в електронната ми поща на 17.12.2016г.

"... Пиша ви по повод на получен отказ от Соц.подпомагане – Пловдив за даване едновременно на 2 помощни средства – ортопедични обувки и стелки.Може би знаете за случая,при който служителите оказват натиск върху правоимащите лица,ако те получават повече от 1 средство – в заявлението да задраскат второто.Същото се случи и с мен,само че аз не задрасках нищо и сега получих писмо-уведомление,в което се казва,че соц.подпомагане-Пловдив обжалва протокола ми, издаден от ортопедична ЛКК пред ТЕЛК – Пловдив на основание чл.112 от Закона за здравето...

Важен е случая с фактите по него, подробностите и развитието на казуса във времето. Може да помогне и на други хора в подобно положение

Пълния текст на запитването:

"Здравейте!Казвам се … от Пловдив.Пиша ви по повод на получен отказ от Соц.подпомагане – Пловдив за даване едновременно на 2 помощни средства – ортопедични обувки и стелки.Може би знаете за случая,при който служителите оказват натиск върху правоимащите лица,ако те получават повече от 1 средство – в заявлението да задраскат второто.Същото се случи и с мен,само че аз не задрасках нищо и сега получих писмо-уведомление,в което се казва,че соц.подпомагане-Пловдив обжалва протокола ми, издаден от ортопедична ЛКК пред ТЕЛК – Пловдив на основание чл.112 от Закона за здравето.Съгласно същия този закон,протоколи се обжалват в 14-дневен срок от издаването им,а моя протокол е издаден на 29.9.2015 г т.е социалните го обжалват 1 г по-късно.Освен това аз за миналата година получих и обувки,и стелки без никой нищо да обжалва-представих им документите и получих сумата за покупка на средствата.
Молбата ми е,ако е възможно да ми кажете пред кого да обжалвам това писмо на Дирекция соц.подпомагане Пловдив,тъй като давностния срок по чл 112 ал.1 т.2 отдавна е изтекъл.
Благодаря ви предварително!"

Въпроса е допълнен на 18.12.2016 с допълнителни обяснения.

"18.12.2016 Допълнителни подробности изпратени ми от И.И. Пловдив към зададен въпрос от 17.12.2016 за Получен отказ от АСП за ортопедични обувки и стелки с изтекъл срок за обжалване

Здравейте!Да уточня някои неща,защото явно не съм се изразил ясно.На 29.9.2015 минавам на преглед пред ортопедична комисия,която ми издава протокол,който протокол представям през м.октомври 2015 г пред ДСП-Пловдив заедно със заявление за отпускане на помощните средства,описани в протокола,проформа фактура,удостоверение за банкова сметка.Получавам заповед,че ми отпускат пар.сума за закупуване и изработка на ортоп.средства,а малко по-късно получавам и превод на сумата в банковата си сметка.Следва изработка и покупка на ортоп.средства,като аз през м.декември 2015 г представям пред ДСП-Пловдив разходооправдателни документи-приемо-предавателен протокол,оригинална ф-ра с касова бележка.Казано накратко-за миналата година съм получил всичко полагаемо ми се.Ако те са обжалвали тогава,защо ми приеха документите и ми отпуснаха сумата?Освен това аз за миналата година не съм получил никакво писмо,че някой някъде обжалва протокола.Проблемът настъпи едва тази година,когато отидох да подавам заявление,че искам и двете средства,но пак не съм получил писмен отказ-взеха ми документите,но ги отделиха настрани,маркираха ги с оранжево листче,а аз получих входящо листче без подпис и печат.Служителката ми каза устно,че ме праща на ТЕЛК.Единствения документ-уведомително писмо,в което пише,че ми обжалват протокола от ЛКК,получих на 17.12.2016 г,като изх.№ е от 14.12,а пощенското клеймо е от 15.12.2016 г.За това писмо никъде не съм се подписвал – то беше пуснато в общата пощ.кутия на входа.Като тяхното основание за обжалването е чл.112,само че по този член те отдавна са изпуснали срока,защото е трябвало 2015 г да обжалват,а не година по-късно.Затова потърсих съдействие. "

Отговора може да намерите на страница Помощни средства, въпроси и отговори
Част II. Помощни средства, въпроси и отговори(от 17.12.2016г нататък зададени въпроси и отговорите им) Помощни средства, въпроси и отговори

Re: Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане 5 months, 3 weeks ago #3746

• avenger
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Има положително развитие по случая.Сега ще опиша малко по-подробно нещата.Сагата започна на 5.12.16 г,когато отидох да подавам документи в ДСП Пловдив.Оказа се,че не мога да получа и двете полагащи ми се по протокол от ортопедична комисия помощни средства-обувки и стелки,а само 1.Служителката каза да си задраскам или обувките,или стелките,което искам.Поисках да видя нормативен акт,в който е уредено това.Нямало такъв,но имали "писмо за намаляване на разходите".Категорично отказах да задрасквам каквото и да било,при което получих сопнат отговор,че ще бъда изпратен на ТЕЛК.2 седмици по-късно получих уведомително писмо от ДСП Пловдив,в което се казва,че те обжалват протокола ми от ортопедичната комисия пред ТЕЛК.През м.януари 2017 г дойде писмото от ТЕЛК да се явя пред тях на 28.02.Днес ТЕЛК потвърди написаното в протокола т.е имам право на ортопедични обувки и стелки.

Re: Натиск от страна на дирекциите за соц.подпомагане 4 months, 3 weeks ago #3751

• avenger
  • Офлайн
  • Junior Boarder
Днес си получих заповедта-отпускат ми средства за обувки и стелки-това,за което се борих през тези месеци.Равносметката от моето "опълчване" е 1 пропусната година и 1 ненужно явяване на ТЕЛК,което да докаже/не знам на кого/,нещо вече доказано и описано в документите ми.
  • Page:
  • 1
Модератори: venko1978
Time to create page: 0.16 seconds